Talijanske banke ubrzale su prodaju loših kredita gdje je zalog nekretnina kako bi barem malo ublažile enormni teret nenaplativih plasmana u svojim bilancama.
Kako navodi Wall Street Journal pozivajući se na podatke PricewaterhouseCoopersa (PwC), tijekom prošle godine banke u našem prekojadranskom susjedu prodale su tu vrstu kredita u vrijednosti 1,6 milijardi eura ili sedam puta više nego prije dvije godine. K tome, riješile su se i 6,7 milijardi eura vrijednih nenaplativih sekutiziranih i nesekuritiziranih kredita nasuprot 1,8 milijardi eura u 2014. godini, pokazuju podaci PwC-a. "Prošla godina bila je prava točka preokreta za loše nekretninske kredite", kaže Andrea Mignanelli, izvršni direktor u tvrtki za otkup dugova Cerved Credit Management Group.
50 mlrd.
eura loših kredita mogle bi banke u Italiji prodati ove godine
Skok prodaje sugerira kako su nekretninski krediti postali poželjnija roba s obzirom na blagi oporavak cijena nekretnina koji je – iako mnogo slabije nego ostale europske države – zahvatio i Italiju. Iz tog razloga PwC prognozira da će se čišćenje bilanci talijanskih banaka nastaviti i ove godine. Naime, prošle godine ukupno su se riješili loših kredita u vrijednosti 14 milijardi eura, a ove bi godine taj iznos mogao skočiti na 50 milijardi eura. Tako je UniCredit prošlog mjeseca najavio da će se ove godine riješiti 18 milijardi eura loših kredita od ukupno 77 milijardi eura.
Do kraja prvog polugodišta taj bi se iznos kredita pretvorio u vrijednosnice koje bi kupili investitori. Banka Monte dei Paschi di Siena planira prodati cjelokupni portfelj loših kredita vrijedan 28 milijardi eura. Za razliku od Irske ili Španjolske, talijanski bankovni sustav i dalje zaostaje u čišćenju bilanci od loših plasmana. Tamošnje banke još uvijek pritišće teret od 200 milijardi eura nenaplativih kredita. Prodaja tako velike količine kredita po značajnom diskontu koji su investitori voljni platiti znači da bi banke trebale pretrpiti velike gubitke, a što bi se u konačnici odrazilo na razinu regulatornog kapitala. Sve u svemu, začarani krug iz kojeg talijanske banke već godinama pokušavaju izaći.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu