Svi se nadaju da će ECB ipak zauzdati krizu

Autor: Marina Biluš , 04. lipanj 2012. u 22:00

Što se više približavamo roku u kojem moramo naći novac, rješenje postaje sve manje vjerojatno, rekao je ciparski guverner

Iako glavni europski guverner Mario Draghi već mjesecima odbija poduzeti nove mjere za zauzdavanje krize, pesimistični podaci o financijskoj slici Europe mnoge analitičare potiču na nadu da će Europska središnja banka ipak reagirati kako se stvari ne bi potpuno otele kontroli. Sastanak koje će čelništvo ECB-a održati u srijedu mnogi već nazivaju najdelikatnijim otada je u rujnu 2011. godine novi guverner došao na čelo institucije.

Je li dovoljno loše?
“Počinje se širiti stav da će ECB intervenirati ako se pokaže da je situacija dovoljno teška, a tržišta nastave padati”, komentirao je Philippe Gejisels iz BNP Paribasa. A situacija je zaista teška. Iako španjolski premijer Mariano Rajoy uvjerava da Europa njegovu zemlju neće morati spašavati od bankrota, ipak se nada vanjskoj pomoći kako bi stabilizirao problematični bankarski sektor. U tom smislu već je podržao i takozvanu bankarsku uniju, no takvom se scenariju oštro protivi njemačka kancelarka Angela Merkel, pa nitko sa sigurnošću ne može reći čije će mišljenje prevladati.

Vrijeme curi
U međuvremenu se alarm oglasio i na Cipru, kojeg je izloženost Grčkoj očito gotovo pa dotukla. Guverner središnje banke Panicos Demetriades priznao je da krajem mjeseca istječe rok u kojem ta zemlja mora naći najmanje 1,8 milijardi eura za dokapitalizaciju Popular Banka, drugog najvećeg tamošnjeg kreditora. S obzirom na taj vremenski stisak postalo je sve izglednije da će se morati tražiti financijska pomoć Europe. “Što se više približavamo roku, rješenje postaje sve manje vjerojatno”, rekao je za Financial Times. Dodatnu gorčinu prouzrokovali su i podaci Banke za međunarodna poravnanja (BIS) za kraj prošle godine koji pokazuju da je već tada međubankarsko kreditiranje bilo palo za čak 637 milijarde dolara.

Rekordni padovi
U posljednjem tromjesečju 2011. cjelokupno prekogranično kreditiranje smanjilo se za gotovo 800 milijardi dolara što je najgori učinak još od vremena kada je propast Lehman Brothersa uzrokovala globalni financijski slom. Kreditiranje je samo u Španjolskoj smanjeno za 81 milijardu dolara što je najoštriji pad u proteklih 17 godina. U Francuskoj je bila riječ o 200 milijardi dolara. Mnogi su uvjereni da te brojke ukazuju na trend koji se u posljednjih pet mjeseci gotovo sigurno pogoršao zbog rasplamsavanja krize. No pitaju se hoće li ECB-u to biti dovoljno.

Komentirajte prvi

New Report

Close