Do prije nekoliko godina bili su najveći hit među domaćim ulagačima, a sada su jedini koji bilježe veći odljev imovine nego što se uplaćuje svježeg kapitala

Autor: Tomislav Pili , 23. prosinac 2021. u 14:11
U dosadašnjem dijelu godinu svi obveznički fondovi bilježe minuse koji se kreću od 0,3 do 4,6 posto/Pixabay

Trend pada prinosa na obveznice, prouzročen ultrapoticajnom monetarnom politikom velikih središnjih banaka, odrazio se i na prinose obvezničkih fondova koji su time sve više gubili na atraktivnosti.

Do prije nekoliko godina bili su najveći hit među domaćim ulagačima, obveznički investicijski fondovi trenutno su jedini koji bilježe veći odljev imovine nego što se uplaćuje svježeg kapitala.

Kako stoji u nedavno objavljenom mjesečnom izvješću Hrvatske agencije za nadzor financijskih usluga (Hanfa) za studeni, ukupna neto imovina UCITS fondova na kraju mjeseca iznosila je 21,6 milijardi kuna te je bila 0,57 posto manja nego prethodni mjesec.

Nastavljen trend
Unatoč padu vrijednosti imovine, nastavljen je trend pozitivnih ukupnih neto uplata koje su iznosile 10,1 milijuna kuna.

“Pozitivne neto uplate zabilježili su svi UCITS fondovi osim obvezničkih, dionički fondovi (29,7 milijuna kuna), mješoviti fondovi (51,3 milijuna kuna), napajajući fondovi (38,9 milijuna kuna) te kategorija ostali fondovi (55,2 milijuna kuna), dok su obveznički fondovi ostvarili negativne neto uplate od 165 milijuna kuna”, stoji u Hanfinu komentaru mjesečnih statističkih podataka.

Time je znatno ubrzano povlačenje imovine iz obvezničkih fondova s obzirom da je u listopadu neto odljev iznosio 84,6 milijuna kuna.

21,6

milijardi kuna iznosila je imovina svih UCITS fondova u studenom

Podsjetimo, do prije nekoliko godina obveznički fondovi bili su prvi izbor malih (ali i velikih) investitora koji su se ohrabrili ući na tržište kapitala, demotivirani izuzetno niskim kamatnim stopama na oročenu štednju u bankama.

Međutim, trend pada prinosa na obveznice, prouzročen ultrapoticajnom monetarnom politikom velikih središnjih banaka, odrazio se i na prinose obvezničkih fondova koji su time sve više gubili na atraktivnosti.

To posebno vrijedi za ovu godinu u kojoj ulagači u investicijske fondove nemaju previše razloga za zadovoljstvo. Prema podacima Hrportfolija, u dosadašnjem dijelu godinu svi obveznički fondovi bilježe minuse koji se kreću od 0,3 do čak 4,6 posto.

To je značajno lošiji rezultat nego lani kada su gotovo svi obveznički fondovi donijeli kakav-takav pozitivni prinos, između simboličnih 0,01 posto do nešto opipljivijih 3,6 posto.

Uspon dioničkih fondova
Istovremeno, kod mješovitih fondova njih sedam bilježi za ovu godinu negativni rezultat – između 0,06 i 1,6 posto – a 11 je u plusu koji doseže i 14,4 posto. Među dioničkim fondovima samo su dva gubitnika s minusom do 12,7 posto, ali je zato među 24 dobitnika najbolji ostvario rast od čak 33,2 posto.

Inače, u studenome sve su kategorije UCITS fondova, osim napajajućih koji su zabilježili rast od 0,4 posto, imale negativan imovinom ponderirani prosječni mjesečni prinos, stoji u Hanfinom izvješću. Dionički od 1,71 posto, fondovi iz kategorije ostali 0,71 posto, mješoviti 1,42 posto te obveznički fondovi 0,64 posto.

“Neto imovina obvezničkih fondova na kraju studenoga činila je 71 posto ukupne neto imovine svih UCITS fondova, dok su dionički i mješoviti fondovi činili 10,9, odnosno 6,6 posto ukupne neto imovine.

Imovina Fonda hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji na kraju studenoga iznosila je 978,2 milijuna kuna (mjesečni pad od 1,9 posto), pri čemu je mjesečni prinos fonda iznosio -1,68 posto”, objavila je Hanfa. 

Komentirajte prvi

New Report

Close