Razina loših kredita u bankama eurozone mogla bi uništiti oporavak.
Međunarodni monetarni fond upozorio je da bi gubici banaka samo u Španjolskoj, Italiji i Portugalu zbog plasiranih kredita poduzećima mogli iznositi čak 282 milijarde eura. U MMF-ovom izvješću Global Financial Stability stoji da neadekvatne rezervacije banaka koje ne mogu pokriti sve veću razinu loših kredita prijeti rastu, investicijama i mogućnostima zapošljavanja u godinama koje slijede. Temeljem godišnjih podataka od više od tri milijuna nefinancijskih kompanija iz Nemačke, Francuske, Italije, Portugala i Španjolske, MMF upozorava da se mnogi zaduženi poduzetnici bore s vraćenjm kredita, pogotovo u cikličkim i proizvodnim sektorima.
282milijarde
eura mogli bi iznositi gubici banaka zbog loših kredita
Ne zarađuju dovoljno
Međunarodni fond procjenjuje da bi u Italiji banke na korporativnim kreditima mogle izgubiti 125 milijardi eura, u Portugalo 20 milijardi eura, a u Španjolskoj 104 milijarde. Analiza je pokazala da u Portugalu polovicu korporativnog duga čine kompanije koje nemaju dovoljno visoku zaradu da bi vraćali kredite, dok je takav broj tvrtki u Španjoslkoj 40 posto, a u Italiji 30 posto. U Hrvatskoj nije toliko alarmantna situacija, iako razina loših kredita svakoga mjeseca raste. Posljednji podaci Hrvatske narodne banke pokazuju da u odnosu na ukupnu vrijednost plasiranih kredita, 15,32 posto teško da se može naplatiti. Riječ je o 44,16 milijardi kuna teško naplativih kredita. Od toga 30,18 milijardi odnosi se na zajmove trgovačkih društava, a 13,22 milijarde na stanovništvo. U relativnim iznosima, 27,44 posto ukupne vrijednosti svih kredita hrvatskih tvrtki su loši krediti, a 10,61 posto je udio stanovništva.
Oglasili uzbunu
Zbog slabog rasta kredita te korporativnog duga koji se slabo vraća bankama, José Vi?als čelnik MMF-ovog monetarnog odjela oglasio je uzbunu. Naime, dug korporativnog sektora eurozone, uključujući i banke, iznosi 105 posto BDP-a, a u Sjedinjenim Američkim Državama iznosi 78 posto.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.S obzirom da je Hrvatska usla u EU, i Hrvatske banke ce dogodine morati na stress test. Vrlo moguce da ce se mnoge morati dokapitalizirati jer je kvalitet papira koji drze uglavnom junk.
Uključite se u raspravu