Suglasnost HNB-a po novom i za nadzornike

Autor: Jadranka Dozan , 28. ožujak 2013. u 22:01
HNB je dobio još jednu zadaću -doprinositi stabilnosti sustava /PIX

Kad vratimo rejting, HNB može ulagati i u naše obveznice na tržištu.

Središnja banka u budućnosti će u sklopu upravljanja međunarodnim pričuvama moći ulagati u vrijednosne papire s investicijskim rangom, a ne samo onima s dvjema najvišim ocjenama rejtinga.

Tijekom krize mnoge su države i banke izgubile prvoklasne ocjene (trostruko A), a one koje ga još imaju danas de facto nose realno negativne prinose. Ukratko, mogućnosti ulaganja su "sužene i otežane" pa su i u izmjenama Zakona o HNB-u koje je Vlada prihvatila na jučerašnjoj sjednici pravila utvrđena fleksibilnije. Zamjenik ministra financija Boris Lalovac potcrtao je kako će HNB na sekundarnom tržištu moći ulagati pričuve u sve obveznice s investicijskim rejtingom. To uključuje i hrvatske obveznice, ali tek kad Hrvatska vrati investicijski rejting, ističe Lalovac dodajući da je uvjeren da će se to dogoditi u idućih godinu dana.Osim toga, u prijedlogu izmjena i dopuna Zakona o HNB-u (za koji je predviđen hitni postupak donošenja radi usklađivanja s pravnom stečevinom EU) izričitije se naglašava zabrana financiranja javnog sektora, a područje odgovornosti središnje banke se proširuje.

Zadaćama HNB-a se, naime, dodaje ona o "doprinošenju stabilnosti financijskog sustava u cjelini". Kako je rekao Lalovac, zbog krize u EU-u ovlasti HNB-a proširit će se tako da će ubuduće on koordinirati i nadzirati cjelokupni financijski sektor. To, međutim, ne znači da će HNB preuzeti ovlasti Hanfe, nego će EU preko HNB-a komunicirati i koordinirati i eventualne krize na području nebankarskog financijskog sektora za koji je nadležna Hanfa. Među novinama koje donose izmjene i dopune Zakona o HNB-u je i odredba prema kojoj će ubuduće od Savjeta središnje banke prethodne suglasnosti za imenovanje morati dobiti ne samo članovi uprava kreditnih institucija, već i članovi nadzornog odbora. 

Komentari (1)
Pogledajte sve

Boris Lalovac očekuje da će Hrvatska unutar godinu dana povratiti investicijski kreditni rejting !!!???
Kada takva pitanja ne bi već izazivala dosadu, moglo bi ga se pitati na temelju čega. Barem bi njemu trebalo biti jasno koliko je povratak u invesicijski rejting težak. Statistike MMF-a koje vodi od 70-tih godina kažu da kod velike većine zemlja kada izgube investicijski kreditni rejting on i dalje pada pa unutar najviše dvije godina moraju zatažiti stand-by aranžman s MMF-om radi reprogramiranja državnih dugova. Daljnji pad BDP-a; ulazak u EU i plaćanje više u budžet EU nego što ćemo povući i njega, daljnja deindustrijalizacija zbog ulaska u EU(odlazak proizvodnje Gavrilovića, Dukata i drugih u BiH)- sve to u vrijeme kada Hrvatska nema novaca čak niti za plaćanje kamata na državni dug…

Potrebu drastičnog “kresanja” budžeta da niti ne spominjemo!

Zar gospodin Lalovac nije ništa naučio čak niti iz ne tako davne euforije o “očuvanju kreditnog rejtinga”?!

New Report

Close