Nakon što se popune kvote za besplatno studiranje, državu u pravilu više ne zanima što će biti s onima koji su ostali "ispod crte". Jedini način da postanu studenti jest da pokucaju na vrata banaka od kojih većina nudi studentske kredite, a preostale za obrazovanje nude gotovinske zajmove.
Sustav studentskih kredita kod nas je još u povojima; banke traže da studenti ujedno budu zaposlenici s redovnim primanjima ili da imaju sudužnike (najčešće roditelje), dok, primjerice, sustav u SAD-u to ne poznaje. Gruba procjena je da se kod nas godišnje odobri između 15 i 20 milijuna kuna za školarine i plaćanje troškova studentskog života. U Zagrebačkoj banci kredit se može podignuti do 20.000 eura na rok otplate do 10 godina uz kamatnu stopu od 6,7 posto, dok kredit za financiranje troškova života ima kamatnu stopu od 6,9 posto. Instrument osiguranja je zadovoljena kreditna sposobnost ili sudužnik. U Privrednoj banci studentima su na raspolaganju PBZ Educa krediti do 25.000 eura na rok otplate do 10 godina uz mogućnost korištenja godinu dana počeka. Kamatna stopa iznosi 6,32% godišnje (efektivna 6,56%). Ako student nije zaposlen, mora imati kreditno sposobnog solidarnog dužnika, a za urednu otplatu garantira izjava o zapljeni plaće, zadužnica, jamac ili polica životnog osiguranja.
Za troškove školarine na dodiplomskim i poslijediplomskim studijima kod nas ili u inozemstvu, kao i životne troškove, Erste banka nudi do 25.000 eura do deset godina otplate. Godišnja cijena je od 5,75 posto (efektivna 6,23%) do 6,25 (efektivna 6,76%). Uz hipoteku je moguće podići i do 150.000 eura na 20 godina uz 6,5% kamate. U Hypu je iznos ograničen na 25.000 eura i 10 godina uz 6,1 posto kamate (efektivna 6,53 posto) uz 12 mjeseci počeka. Kredit se odobrava u visini školarine uz mogućnost uvećanja za petinu za pokriće ostalih troškova. U SG Splitskoj banci iznos do 30.000 eura može se vratiti u 10 godina uz 6,3 posto kamate. HPB nudi do 20.00 eura na osam godina i šest mjeseci počeka za što će student platiti 6,29 posto (efektivna 6,77 posto).
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu