Starenje populacije prijeti rejtinzima

Autor: Ana Blašković , 21. siječanj 2013. u 21:59
Usporavanje rasta prihoda po stanovniku brine i Svjetsku banku/FOTOLIA

Starenje stanovništva mjeri se ‘omjerom ovisnosti starije’ populacije.

Starenje stanovništva u razvijenim zemljama pogoršat će šokove financijske krize i produbiti zaduženost država ako zemlje ne počnu provoditi reforme tržišta rada i mirovinskih sustava, objavila je agencija Fitch Ratings.

Financijske stručnjake već dulje vrijeme brine što će se dogoditi u godinama kada "baby-boom" generacija dosegne vrijeme za umirovljenje i kako će to utjecati na zdravlje javnih financija, piše Financial Times. Izvještaj Fitcha, međutim, prvi put je pokušao kvantificirati kako će ta kretanja utjecati na kreditni rejting zemalja. "Starosna bomba" mogla bi pogoditi i SAD kojem Fitch prognozira pad kreditnog rejtinga za jednu razinu i to isključivo na temelju tempa demografskog starenja do 2030. godine. Starenje stanovništva mjeri se 'omjerom ovisnosti starije' populacije, odnosno usporedbom broja osoba starijih od 65 godina u populaciji od 15 do 54 godine starosti. U zemljama OECD-a očekuje se da će taj omjer porasti sa sadašnjih 14 posto na više od 33 posto do 2050. godine. Agencija Fitch prognozira da će trend pogoršati budžetske zahtjeve za 0,6 postotnih bodova u narednih pet godina te za 4,9 postotnih bodova do sredine stoljeća.

"Bez reformi ili konsolidacije drugih dijelova proračuna, demografski trendovi će donijeti osjetno veći pritisak na budžete u dugom roku", ocijenila je agencija Fitch, dodavši da će to značiti negativni efekt na kreditni rejting. Demografskim starenjem neće biti pogođene sve zemlje jednako, a posebno su ugrožene europske zemlje. Bez reformi prosječni omjer duga i BDP-a u 27 članica EU porast će za 6,9 postotnih bodova do 2020., odnosno za čak 120 bodova do 2050. godine zbog viših troškova za mirovinska izdvajanja. Svjetska banka nedavno je upozorila da će, ukoliko se trendovi ne promijene, u 11 zemalja EU dogoditi vidljivo usporavanje rasta prihoda po stanovniku, a posljedično i brzine konvergencije prihoda s preostalim zemljama Europske unije. 

Komentirajte prvi

New Report

Close