Njemačka farmaceutska kompanija Stada Arzneimittel AG objavila je u beogradskom listu Politika ponudu za kupnju 67 posto koncerna Hemofarm, najvećeg proizvođača lijekova u Srbiji, koji domaće tržište pokriva sa 47,7 posto, prema kojoj je spremna platiti 485 milijuna eura, odnosno 146,97 eura po dionici. Posljednja cijena Hemofarmovih dionica na Beogradskoj burzi bila je za 15 posto niža od one koju nudi Stada. Hemofarm A.D. najveća je farmaceutska kuća u Srbiji s godišnjim prihodom od 235 milijuna eura. Za njegovo preuzimanje postojalo je veliko zanimanje mnogih svjetskih farmaceutskih kompanija, a dogovor o tzv. željenom preuzmanju sa Stadom postignut je uz konzultantsku pomoć banke Abn Amro.
Osam stranih vlasnika
Koncern Hemofarm osnovan je prije 40 godina, a među prvih 10 njegovih najvećih vlasnika je osam stranih kompanija i brokerskih kuća. Na prvom mjestu sa 31,94 posto je Aktiva SEI BV, a drugi Wodal sa 14,5 posto. Predsjednik kompanije Miodrag Babić, koji je pregovarao sa Stadom o preuzimanju uime 65 posto vlasnika kapitala, nalazi se na šestom mjestu s udjelom od 1,9 posto, odnosno 62.700 dionica u vrijednosti 9,2 milijuna eura. Poslije dogovora sa Stadom Babić je izjavio kako mali dioničari mogu putem brokerskih kuća odlučiti hoće li prodati svoje dionice Stadi, ponuda koje vrijedi 21 dan. Na Beogradskoj burzi nalazi se 3,3 milijuna Hemofarmovih dionica od kojih Stada kani otkupiti minimum 67 posto, odnosno 2,211 milijuna dionica. Dionice Hemofarma posjeduje više od sedam tisuća malih dioničara. Neposredno poslije objavljivanja Stadine ponude cijena dionica Hemofarma povećana je na Beogradskoj burzi za 6,45 posto, dok je Stadinim skočila 9 posto. Oscilacije u vrijednosti dionica Hemofarma, zabilježene u posljednje vrijeme, objašnjavaju se ponašanjem obavještenih investitora koji su kupovali dionice po povoljnim cijenama kako bi ostvarili veliku dobit u trenutku preuzimanja.
Skok cijene
Hemofarm i Stada objašnjavaju kako je dogovor o preuzimanju koristan za obje kompanije jer će pridonijeti osvajanju novih tržišta. Hemofarm 25 posto svoje proizvodnje izvozi, najviše na rusko tržište, gdje gradi vlastitu tvornicu, te u Makedoniju, Rumunjsku, BiH i Sloveniju. U sklopu koncerna Hemofarm posluje 21 ovisno poduzeće od koji se 12 nalazi u Srbiji, a preostalih devet u inozemstvu.
Hemofarm rekorder
Od početka privatizacije ponuđena cijena od 485 milijuna eura za Hemofarm dosad je najveća za neko srbijansko poduzeće ili banku. Prije je prvo mjesto držala Duhanska industrija Niš sa 380 milijuna eura, koju je kupio američki Phillip Morris, druga je bila Delta banka, vlasništvo Delta holdinga Miroslava Miškovića sa 320 milijuna eura, koliko ju je platila talijanska banka Intesa, a treća Apatinska pivovara sa 280 milijuona eura, sada u vlasništvu belgijske kompanije Interbrew.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu