Potrošnja u maloprodaji u srpnju nominalno je bila veća za 19 posto nego lani, a s obzirom na inflaciju realno povećanje je 3,3 posto, pokazuju najnoviji podaci Državnog zavoda za statistiku. Nominalne brojke na tragu su signala koje su već početkom ovog mjeseca pružali podaci o fiskalizaciji, prema kojima je prošlomjesečnih 12,6 milijardi kuna fiskaliziranog prometa trgovaca na malo (bez motornih vozila) u godišnjim usporedbama značilo povećanje za nepunih 16 posto. Iako se s najnovijim podacima DZS-a niz uzastopnog realnog rasta potrošnje na godišnjoj razini protegnuo na već 18 mjeseci, u odnosu na lipanjsku godišnju stopu (3,8 posto) srpanj je donio usporavanje godišnjeg rasta, što su pak sugerirali i recentni pokazatelji potrošačkog optimizma, koji je u srpnju oslabio i na mjesečnoj i na godišnjoj razini”. U usporedbama na mjesečnoj razini, pak, srpanjski je promet trgovaca (kalendarski prilagođeno) realno bio neznatno jači od lipanjskog.
Državni statističari primjećuju i da u promet od trgovine na malo hranom, pićem i duhanskim proizvodima u odnosu na usporedivi mjesec prošle godine bilježi skromnih 1,2% rasta, dok je kod neprehrambenih proizvoda, ne računajući trgovinu motornim gorivima i mazivima, ojačao 3,4 posto..
I kumulativni rast maloprodajnog prometa, u prvih sedam mjeseci, veći je od lanjskog 3,4 posto, što upućuje i na nastavak solidna rasta gospodarstva na početku trećeg kvartala na krilima dobre turističke sezone. Prema nedavno objavljenoj procjeni BDP-a ukupna potrošnja kućanstava u prvoj polovici godine rasla osjetno jače (6,3 posto u prvom tromjesečju i 7,7 u drugom) nego ona u trgovinama.
U komentaru analitičari RBA navode kako prvi visokofrekventni pokazatelji za treće tromjesečje sugeriraju da možemo očekivati nastavak pozitivnog doprinosa osobne potrošnje gospodarskom rastu i u razdoblju od srpnja do rujna. No, ističu i da će učinak baznog razdoblja i snažna globalna neizvjesnost zasigurno usporiti dinamiku pozitivnih promjena u trgovačkoj djelatnosti, dijelom i pod utjecajem visoke percepcije inflacije zbog rasta cijena hrane i energije.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu