Dramatično stanje bankarskog sektora u Španjolskoj kojeg će trebati spašavati izvana zorno se ocrtava u najnovijim podacima o iznosima koje su kreditori u toj zemlji posudile od Europske središnje banke.
Prošloga mjeseca iz ECB-a je u španjolske banke otišlo čak 402 milijarde eura, 10 posto više nego u lipnju kada je bila riječ o 365 milijardi. Porast zajmova kreditorima u Španjolskoj izuzetno je oštar uzme li se u obzir da su u siječnju posudili 161 milijardu eura. Sve to lokalne je, a potom i svjetske medije navelo na zaključak da će španjolski premijer još ovoga tjedna od Bruxellesa i službeno zatražiti prvih 30 milijardi eura za spas bankarskog sustava, a brojni analitičari nagađaju da bi ta zemlja uskoro mogla zatražiti i puni “bailout” program nalik grčkome.
No premijer stvari objašnjava drukčije i lopticu prebacuje glavnom europskom guverneru Mariju Draghiju. Mariano Rajoy naime kaže da nikakav potez vezan za vanjsku pomoć ne misli povući sve dok Europska središnja banka napokon ne iznese plan ponovne kupnje državnih obveznica. “Dok god ECB ne donese svoju odluku, nećemo je donositi ni mi”, izjavio je španjolski premijer.
No da je “bailout” očiti samo pitanje dana u srijedu poslijepodne dao je naslutiti europski povjerenik za ekonomska pitanja Olli Rehn. Bloombergu je izjavio da “je španjolska vlada otvorena po pitanju traženja vanjske pomoći”. Iako je potvrdio da odluka nije donesena, rekao je da je Europska komisija spremna reagirati stigne li joj iz Madrida poziv na pomoć. U međuvremenu pojavila se informacija da vlada u Madridu s Bruxellesom pregovara o mjeri kojom će pokušati od velikih gubitaka zaštititi desetke tisuća štedišna u takozvanim cajas štedionicama koji su kupovali rizične štedne proizvode od sada nacionaliziranih institucija.
Vlada navodno želi od europskog financijskog regulatora dobiti zeleno svjetlo za kompromisno rješenje prema kojemu bi štediše odmah bile suočene s “instant” gubitkom, ali bi im se on u potpunosti nadoknadio tijekom vremena. Pregovori u uredu EU povjerenika za gospodarstvo traju, a španjolski se bankari, piše FT, nadaju da će štediše morati pretrpjeti gubitak od 50 do 70 posto početne investicije, što bi im se, uz kamate, nadoknadilo tijekom idućih šest godina. No službenih formula za ovakav “deal” još nema, ali španjolski dužnosnici navodno su uvjereni da će prijedlog proći u Bruxellesu.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu