Španjolska u tri mjeseca izgubila 100 milijardi eura, burze tonu

Autor: Marina Biluš , 03. lipanj 2012. u 22:00

Njemački DAX u petak je izgubio 3,3 posto vrijednosti, pariški CAC više od 2 posto, a minus londonske burze iznosio je 1,19 posto

Sa svakim danom vijesti su sve gore. Krizi eurozone ne nazire se kraj, najnoviji podaci za svibanj otkrivaju kako je proizvodni sektor u monetarnoj uniji potonuo na najniže grane u posljednje tri godine. Indeks menadžera nabave spustio se s travanjskih 45,9 bodova na 45,1 što je dokaz rapidnoga pada proizvodnje i novih narudžbi.

Predvodnik crnih vijesti
Dramatični su i podaci o rastu nezaposlenosti čija je stopa u monetarnoj uniji u travnju oborila crne rekorde skočivši na 11 posto, najviše u povijesti eurozone. Radna mjesta i dalje se najviše gase u Španjolskoj, ta je zemlja sa stopom nezaposlenosti koja je premašila 24 posto apsolutni predvodnik katastrofičnog trenda. A predvodnik je kada su u pitanju i ostale crne vijesti. Podaci tamošnje središnje banke otkrili su da je iz Španjolske zbog straha od mogućeg “grčkog scenarija” u samo tri prva ovogodišnja mjeseca izvučeno gotovo 100 milijardi eura.

Sprema se oluja
S obzirom na financijski kaos kroz koji posljednje vrijeme, osobito protekla dva mjeseca, prolazi ta zemlja, ne treba čuditi ako podaci u svibnju pokažu da se količina povučenog kapitala udvostručila. To mišljenje dijele i neki analitičari poput Raja Badiania iz IHS Global Insighta koji je izjavio kako se “sprema oluja”. No panično povlačenje kapitala je samo vrh golemog brijega koji se sručio na leđa vladi premijera Mariana Rajoya. On ne uspijeva naći rješenje za posrnule javne financije zagušene dugom i deficitom, a još se mora hrvati i s bankarskim sektorom kojemu prijeti bankrot. Na tom je polju krajem prošlog tjedna pretrpio težak udarac, nakon što mu je europski guverner Mario Draghi zabranio da izdavanjem državnih obveznica osigura 19 milijardi eura koliko je od vlade za spašavanje od propasti tražila već djelomično nacionalizirana Bankia. Pritišće ga i EK inzistirajući da podastre planove za spas banaka, kojeg Rajoy, očito ni sam ne može dokučiti.

MMF negira pregovore
A nakon što je svoju zamjenicu poslao u Washington na sastanak sa čelništvom Međunarodnog monetarnog fonda, “pukla” je glasina da tako pokušava dogovoriti krizni aranžman, no MMF je to i službeno opovrgnuo. No to nije bilo dovoljno da se umiri ulagače ne europskim burzama koje su zbog poplave loših signala iz eurozone u petak potonule. Njemački burzovni indeks DAX izgubio je 3,3% vrijednosti i pao na 6057,6 bodova. Pariški CAC pao je nešto više od 2%na 2955,8 bodova, dok je minus indeksa londonske burze iznosio 1,19 posto, pao je na 5257,6 bodova. A iako talijanski guverner uvjerava da Europska središnja banka ima “alate” kojima može umiriti tržište, teško je da će ECB doista reagirati jer je u svome posljednjem govoru Draghi jasno dao do znanja da “ECB ne može popuniti vakuum nastao zbog političara koji ne uspijevaju riješiti krizu i potaknuti gospodarski rast”.

Komentirajte prvi

New Report

Close