Domaća holding društva, proizašla iz procesa kuponske privatizacije, u prvoj polovici ove godine ostvarila su dobre poslovne rezultate. Najuspješniji među njima i ove je godine bio SN holding čija je šestomjesečna dobit iznosila 14,49 milijuna kuna, odnosno 5,21 kunu po dionici (ako se u obzir uzmu trezorske dionice društva). Ovogodišnji su prihodi od prodaje SN holdinga iznosili 20 milijuna kuna i prema komentaru uprave društva bili su uglavnom s osnove prodaje nekretnine. Polugodišnji financijski prihodi SN holdinga bili su znatno manji nego lani, a iznosili su svega 778.000 kuna. S druge strane, šestomjesečni su poslovni rashodi SN holdinga u usporedbi s istim razdobljem lani povećani s 3,57, na 6,07 milijuna kuna, a financijski smanjeni na iznos od svega 219.000 kuna.
Dom i Valamar u minusu
S obzirom na ostvarenu dobit i povećanje vrijednosti imovine pod upravljanjem, porasli su kapital te rezerve SN holdinga, a u isto vrijeme kratkoročne obveze su smanjene, no one su uglavnom u odnosu na ukupnu imovinu holdinga ostale i dalje zanemarive. Za razliku od SN holdinga, sestrinski Dom holding te Valamar Grupa nisu poslovali pozitivno u prvom ovogodišnjem polugodištu. Tako je Dom holding ostvario šestomjesečni gubitak koji je iznosio 16,49 milijuna kuna, odnosno 2,21 kunu po dionici. No prema komentaru uprave holdinga ostvareni su rezultati bili planirani. Bez obzira na ostvareni gubitak, financijska je imovina ovog holdinga znatno povećana sa 1,41 milijarde kuna koliko je iznosila na kraju prošle godine, na 1,73 milijarde kuna na kraju lipnja ove godine. Pretpostavlja se kako je na njezin rast utjecalo povećanje tržišnih cijena dionica i ostalih ulaganja (prije svega Riviera holdinga) koje se nalaze u vlasničkom portfelju Dom holdinga. Otuda je porasla i knjigovodstvena vrijednost dionice Doma, pa je na kraju lipnja ove godine (uzmu li se u obzir i trezorske dionice holdinga) iznosila 231,8 kuna po dionici. Ni Valamar grupa koja je sredinom prošle godine nastala odvajanjem dijela imovine SN holdinga nije bila profitabilna u prvih šest mjeseci ove godine. No ostvareni polugodišnji gubitak ove grupe bio je zapravo zanemariv, a iznosio je svega 437.000 kuna, odnosno 13 lipa po dionici. Prema komentaru uprave Valamara, ostvareni polugodišnji rezultat bio je planiran, a troškovi tekućeg poslovanja također su zadržani u okvirima planiranih. Solidne je šestomjesečne poslovne rezultate ove godine ostvario i varaždinski holding Validus, čija je polugodišnja neto dobit iznosila 4,36 milijuna kuna, odnosno 1,62 kune po dionici. Ovogodišnji su poslovni prihodi Validusa iznosili 10,34 milijuna kuna, a nerealizirana dobit iz portfelja vrijednosnica Validusa iznosila je nešto više od 3 milijuna kuna. Ukupni polugodišnji prihodi Validusa ipak su bili znatno manji nego lani, a iznosili su 12,18 milijuna kuna. Naime, u prvoj je polovici prošle godine Validus u nagodbi s HFP-om uprihodio više od 100 milijuna kuna što se naravno odrazilo na snažan rast ukupnih prihoda holdinga. Treba spomenuti da kapital i rezerve Validusa u odnosu na kraj prošle godine nisu znatnije rasli s obzirom na to da je došlo do istovremenog povećanja dugoročnih i kratkoročnih financijskih obveza holdinga. Također je znatno povećana dugotrajna materijalna te financijska imovina Validusa što je vjerojatno rezultat pripajanja dijela imovine bivšeg društva Hoteli Helios d.d. holdingu. U isto je vrijeme kratkotrajna financijska imovina Validusa smanjena sa 106 na 75,2 milijuna kuna.
Gubitak Proficija
I ove je godine Zagrebački holding Proficio u prvih šest mjeseci ostvario gubitak, no on je iznosio svega 534.000 kuna (kumulativno), što je bilo znatno manje od prošlogodišnjih 6,61 milijun kuna. Najvažniji prihod prvog polugodišta 2006. godine bio je realizirana dobit od prodaje financijske imovine u visini od 10,85 milijuna kuna. Ukupni rashodi prvog polugodišta 2006. godine očekivano su bili viši, a iznosili su 12,36 milijuna kuna, te su se uglavnom odnosili na realizirani gubitak od prodaje financijske imovine u iznosu 2,16 milijuna kuna, a 9,59 milijuna kuna odnosilo na rashode osnovne djelatnosti. Trošak od 613.000 kuna predstavljale su realizirane negativne tečajne razlike. Prema komentaru uprave Proficia, u promatranom je razdoblju holding bio likvidan, a nastavljen je i spor protiv Hrvatskog fonda za privatizaciju zbog nadoknade dionica iz kuponske privatizacije te protiv hotela Jadran d.d. iz Ploča zbog upisa u knjigu dionica.
Dionice podcijenjene oko 40 posto
Usporedno vrednovanje holdinga pokazuje kako se njihovim dionicama trguje na diskontu od prosječnih 40-ak posto u odnosu na procijenjenu vrijednost neto imovine po dionici. Jedini izuzetak u promatranoj skupini je Valamar grupa, čiji je imovinski diskont znatno manji nego kod prosjeka skupine, odnosno negdje na razini od oko 16 posto. Pritom valja primijetiti da neki holdinzi (svi osim Validusa, Valamara te Dom holdinga koji je svoje potraživanje djelomično ili u cijelosti prodao sestrinskom SN holdingu) i dalje vode sudske, odnosno arbitražne sporove protiv HFP-a, što u konačnici, u situaciji dobivanja predmetnih sporova, može značiti znatno povećanje likvidnih financijskih sredstava, odnosno imovine holdinga. U tom smislu najveći bi dobitnik pozitivnog rješenja spora svakako bio SN holding, čija bi se neto vrijednost imovine u takvoj situaciji vjerojatno udvostručila. Upravo to i očekuju brojni ulagači koji su posljednjih mjeseci kupovali dionice ovog i ostalih holdinga na Varaždinskoj burzi.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu