Slovenske banke hitno moraju prikupiti četiri milijarde eura svježeg kapitala, jer bez dokapitalizacije i čišćenja bilanci neće moći doći do novca na međunarodnom tržištu, a bit će bitno smanjena mogućnost njihova zaduživanja kod Europske središnje banke.
Ovo upozorenje bankarima je poslao slovenski guverner Marko Kranjec i tako još jednom naglasio kako bankarskom sektoru u Deželi treba hitna sanacija, a isti zaključak donio je i parlamentarni Odbor za financije u Ljubljani. Prvi čovjek središnje banke Slovenije naglasio je kako je vrijeme da se ta zemlja suoči s ozbiljnim mjerama štednje, a ne više “samo kozmetičkim” te je poručio da nova vlada treba srezati proračunski deficit za najmanje 700 milijuna eura, a vjerojatnije milijardu. Kranjec je dodao i kako težinu situacije u gospodarstvu zorno ocrtava činjenica da je danas u Sloveniji kreditno sposobna tek trećina tvrtki, a da 20-tak posto poduzeća svoje obveze ne ispunjava na vrijeme. Inače, na višesatnoj sjednici financijskog Odbora bilo je i inicijativa prema kojima bi trebalo zamrznuti javne rashode, hitno donijeti program poticaja za strana ulaganja, a investitorima povećati olakšice na 40 posto. Dosadašnji slovenski ministar financija F. Križanič branio se stavom da situaciji nije “toliko katastrofična” dodavši kako je od zaduženosti države puno veći problem zaduženost ukupnog gospodarstva. S druge strane, Kranjec tvrdi kako Slovenija mora pokrenuti program stabilizacije u koji svakako treba uključiti mjere za učinkovitije upravljanje državnom imovinom.
Viši PDV
Učinkovito samo 23 posto?
Ekonomist Marjan Senjur poručio je da bi učinkovito povećanje budžetskih prihoda moglo osigurati samo povećanje stope PDV-a s 20 na 23 posto, dodajući kako najavljeno povećanje od 1 posto ne bi imalo efekta. Inače, veća stopa PDV-a, ali od 21 posto, bila je spominjana u predizbornom programu budućeg premijera Z. Jankovića, no slovenski mediji pišu da se ona ne spominje u nacrtu koalicijskog sporazuma.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu