Sloveniji prijeti snižavanje kreditnog rejtinga

Autor: Poslovni dnevnik , 06. studeni 2012. u 22:00
Slovenija sada ima rejting A-, koji bi mogao pasti na BBB

Analitičare Standard&Poor zabrinjava mogućnost da se zaustavi primjena zakona o sanaciji banaka i upravljanju državnom imovinom.

Agencija Standard&Poor (SP) najavila je u utorak mogućnost dodatnog smanjivanja kreditnog rejtinga Slovenije zbog političke neizvjesnosti koja prijeti reformama koje želi provesti slovenska vlada.

Razlog su najavljeni referendumi kojima bi oporba željela dovesti u pitanje već prihvaćene zakone kojima se želi sanirati slovenske banke i ujediniti upravljanje državnom imovinom preko jedinstvenog holdinga. Kako je S&P naveo u utorak u svojem priopćenju, mogućnost da se referendumima zaustavi primjena zakona o sanaciji banaka i upravljanju državnom imovinom donosi neizvjesnosti koje mogu ugroziti sposobnost sadašnje vlade da razvija i provodi reformsku politiku. To bi pak, kako se dodaje, smanjilo povjerenje investitora u Sloveniju i povećalo troškove njezina zaduživanja na financijskom tržištu. Sadašnji kreditni rejting (koji iznosi A-) S&P bi u tom slučaju mogao smanjiti na BBB zbog situacije u kojoj vlada neće moći provoditi ključne reforme u smjeru fleksibilnije ekonomije te u kojoj bi politička nesigurnost dovela u pitanje planiranu dinamiku smanjivanja javnih troškova i zaduženosti, upozorava Standard&Poor.

Slovenski parlament jučer je trebao raspravljati o referendumima kojima oporba želi zaustaviti primjenu zakona o sanaciji banaka i zakona o holdingu za upravljanje državnom imovinom. Predsjednik parlamenta Gregor Virant izjavio je prošlog tjedna da je inicijativa 30 zastupnika, većinom iz redova oporbene stranke Pozitivna Slovenija (PS), da se održi referendum o sanaciji banaka nepravilno pokrenuta pa da iz formalnih razloga referendum neće biti raspisan. Zahtjev za referendumom o holdingu za upravljanje državnom imovinom je formalno i pravilno podnesen, ali će parlament, kako se očekuje, na prijedlog vlade vjerojatno donijeti odluku da se ta inicijativa uputi na odlučivanje ustavnom sudu, s prijedlogom da ga se zbog posljedica proglasi neustavnim. Vlada smatra da bi posljedice bile prazan državni proračun i nemogućnost isplaćivanja mirovina i drugih socijalnih davanja. 

Komentirajte prvi

New Report

Close