Slovenija sprema prodaju NLB-a

Autor: Ana Maria Filipović Grčić , 22. ožujak 2016. u 22:01
Slovenski premijer Miro Cerar/Nel Pavletić/PIXSELL

Za savjetnika u privatizaciji navodno su zainteresirane velike inozemne banke poput Deutsche Bank, Goldman Sachsa, Merrill Lyncha i Citigroupa.

Sljedeći bi tjedan slovenski državni holding (SDH) trebao konačno izabrati savjetnika za prodaju državne imovine u kojoj se nalazi i Nova Ljubljanska Banka (NLB). Kao potencijalni savjetnici u prodaji spominju se velike inozemne investicijske banke.

Prema poisanju dnevnog lista Finance koji se poziva na neslužbene izvore, u užem izboru nalaze se Deutsche Bank te američke banke Citigroup, Merrill Lynch i Goldman Sachs. SDH bi u narednim tjednima trebao odlučiti koga će uzeti za savjetnika o prodaji, zatim izraditi studiju o optimalnom postupku privatizacije i odlučiti hoće li se novom kupcu prodavati tri četvrtine udjela u NLB-u ili cijeli. Ukoliko država zadrži jednaki udio, situacija će ostati kao da se NLB nije ni prodavala, naglašavaju Finance.

 

1,55mlrd.

eura državne pomoći dobila je Nova Ljubljanska banka

Naime, Europska je komisija postavila rok za privatizaciju do 2017. godine, no ostvarivanje ciljeva je upitno jer se kasni s koracima u startu. Podsjetimo, vlada bivše premijerke Alenke Bratušek 2011. godine je dogovorila neovlaštene državne potpore, te pri Euopskoj komisiji isposlovala da u državnom vlasništvu ostane 25 posto plus jedna dionica NLB-a, dok je u međuvremenu iz džepova poreznih obveznika banci otišlo 1,55 milijardi državne pomoći. No, sadašnja se vlada domislila da bi odlučila kako nitko osim države ne može imati većinski vlasnički udio.

Strategija državnih investicija podrazumijeva da bi se novi vlasnici tražili putem burze. No, takva je prodaja problematična, tvrde Finance. Banka ovim načinom zapravo ne bi bila prodana već bi na papiru imala druge vlasnike koji bankom ne bi mogli  i upravljati. Politika bi ovime zadržala i dalje upravljačku funkciju, a korporativno upravljanje i poslovanje ne bi se poboljšalo – što je zapravo glavni cilj privatizacije. Što bi značilo i da bi se spornim načinom prodaje u kojem državi ostaje 25 posto plus jedna dionica udjela samo poremetio način poslovanja i upravljanja banke, čega će posljedice, kao i do sad, snositi porezni obveznici. 

Komentirajte prvi

New Report

Close