Slovačko investicijsko društvo Finax dobilo je zeleno svjetlo regulatora da na hrvatskom tržištu ponudi paneuropsku mirovinsku štednju, objavila je Hrvatska agencija za nadzor financijskih usluga objavila je u petak.
Krajem prošle godine donesen je zakon koji u praksu uvodi europsku uredbu o paneuropskom osobnom mirovinskom proizvodu (PEPP), novom modelu dobrovoljne mirovinske štednje.
Podsjetimo, zamišljen je za građane koji rade u više članica Europske unije jer im otvara mogućnost da prenose svoja mirovinska prava iz jedne članice u drugu, ali i onima koji žele uplaćivati u drugačiji model dobrovoljne mirovinske štednje.
Iz Hanfe naglašavaju da paneuropska mirovinska štednja nije zamjena postojećim nacionalnim zakonskim i strukovnim sustavima i proizvodima “niti ih usklađuje i utječe na njih”.
Kamate oko nule
Paneuropsku štednju domaćim radnicima i štedišama mogu ponuditi ne samo mirovinska društva, kao što je to u slučaju dobrovoljne mirovinske štednje, nego i mirovinska osiguravajuća društva, institucije za strukovno osiguranje iz drugih država članica te banke, investicijska društva i društva za osiguranje.
Očito računajući da bi interesa na hrvatskom tržištu moglo biti s obzirom na više od 35 milijardi eura štednje u bankama uz kamatne stope blizu nule, građanima će slovačko društvo, notificirano kod regulatora kako nalažu propisi, ponuditi dva dugoročna modela štednje, jedan usmjeren na dionička tržišta, a drugi na umjereni(ji) rizik obveznica.
Prikupljena sredstva Finax će ulagati u investicijske fondove s kojima se trguje na burzi, tzv. ETF-ove (exchange traded funds, op.a.). Regulator je odobrio model PEPP 100-60 unutar kojeg će društvo cijelu prikupljenu imovinu ulagati u dioničke ETF-ove, te model PEPP 80-60 koji predviđa da se 80 posto uloži u dioničko, a preostalih 20 posto u obvezničko tržište.
Deset godina prije planiranog umirovljenja započinje razdoblje u kojem se dio dioničkih ETF-ova postupno prodaje i mijenja za obvezničke ETF-ove pa će štednja u oba modela biti izložena i dioničkom i obvezničkom tržištu. Ne postoje ulazne niti izlazne naknade, a godišnji trošak upravljanja uznosi 0,72 posto akumulirane štednje, navodi regulator.
Proučite rizike
”Kako ovo društvo, tako i sva društva koja odluče tržištu ponuditi ovaj financijski proizvod dužna su licenciranje zatražiti kod regulatora u matičnoj državi, a nakon dobivenog odobrenja EIOPA će ga upisati u Središnji registar PEPP-ova na razini EU. U ostalim državama potrebno je izvršiti notifikaciju kod nadležnog regulatora, a što je u Hrvatskoj Hanfa”, navodi regulator.
Naglašavaju da je važno da svi koji će ugovarati paneuropsku mirovinsku štednju detaljno prouče Dokument o ključnim informacijama (KID). U njemu je navedena lepeza najbitnijih značajki proizvoda; od troškova do potencijalnih dobitaka, kao i gubitaka od ulaganja, a u kratkim crtama se pojašnjava i profil rizika.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu