Zabrinutost investitora zbog sudbine talijanske vlade nakon referenduma u nedjelju očituje se i u mogućnosti da zemlja napusti eurozonu.
Naime, prema istraživanju među investitorima frankfurtskog Sentixa koje prenosi u utorak Reuters, šanse da Italija napusti euro u sljedećih godinu dana narasle su na 19,3 posto. To je najviši postotak u posljednje četiri godine. U anketi je sudjelovalo više od 1000 institucionalnih i privatnih investitora. K tome treba dodati da je prošlomjesečna anketa pokazala kako je Italija po prvi puta pretekla Grčku kao država za koju je najizglednije da će se vratiti prijašnjoj valuti. Međutim, valja naglasiti kako tek malo manje od četvrtine investitora očekuje da će bilo koja država napustiti eurozonu.
15 posto
Talijana trenutno podržava izlazak iz eurozone
Za usporedbu, na vrhuncu europske dužničke krize prije četiri godine 70 posto investitora smatralo je da je eurozona na putu raspada. No, činjenica da su investitori počeli razmišljati o nečemu donedavno nezamislivom, poput povratka Italije liri. No, talijanski analitičari smatraju da se radi o neutemeljenom strahu. Naime, mogućnost talijanskog izlaska temelji se na ideji da će birači u nedjelju odbiti vladin prijedlog o ustavnim reformama. Premijer Matteo Renzi obećao je da će dati ostavku ako referendum propadne. U tom slučaju na prijevremenim izborima vjerojatno je jačanje antieuropskog Pokreta pet zvijezda.
Međutim, ideja da Italija napusti euro prilično je pretjerana, ističe za Bloomberg Antonio Villafranca, analitičar na Talijanskom institutu za međunarodne političke studije. Čak i ako budu raspisani prijevremeni izbori, veliko je pitanje može li Pokret pet zvijezda oformiti parlamentarnu većinu, ističe Villafranca. Ako Pet zvijezda raspiše referendum o članstvu u eurozoni, tu su ustavne zapreke. Talijanski Ustav zabranjuje poništenje međunarodnih sporazuma putem referenduma, pa bi trebalo izmijeniti Ustav. Izglasavanje promjene Ustava pak traži dvotrećinsku većinu u oba doma parlamenta. Osim toga, samo 15 posto Talijana podržava napuštanje eura.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu