Fond menadžeri su u prvoj polovici ove godine zaradili 2,6 milijuna kuna manje nego u isto vrijeme prošle godine. Prema posljednjim podacima Hrvatske agencije za nadzor financijskih usluga, 26 društva za upravljanje investicijskim fondovima u prvih je šest mjeseci ostvarilo dobit prije oporezivanja od 39,39 milijuna kuna. Prošle godine ta je dobit iznosila gotovo 42 milijuna kuna, a na tržištu je bilo 28 društava za upravljanje. Od tada s tržišta su nestali Adriatica Capital koji je pripojio NFD Aureus Investu i Quaestus Invest.
Najveću dobit na fondovskom tržištu ostvario je ZB Invest koji ujedno i upravlja najvećim fondovima. U prvoj polovici godine dobit prije oporezivanja iznosila je 12,26 milijuna kuna. To je 8,18 posto više nego lani, odnosno riječ je o rastu od 927.000 kuna. Kao i prošle godine, ZB Invest je jedini osvario dvoznamenkastu milijunsku dobit. To društvo je na kraju lipnja upravljalo s devet fondova čija je imovina bila 4,71 milijarda kuna. Dvije trećine te imovine otpada na samo jedan fond. Riječ je o novčanom fondu ZB plus kojemu je imovina tog mjeseca iznosila 3,21 milijardu kuna.
Visoku dobit prije oporezivanja imalo je i Hrvatsko mirovinsko investicijsko društvo. U prvoj polovici godine HMID je zaradio 9,96 milijuna kuna. A to društvo upravlja samo jednim fondom – Kapitalnim fondom. Koliko je poslovanje HMID-a zanimljivo pokazuje i podatak da je u prvoj polovici ove godine to društvo ostvarilo daleko najveći rast dobiti. Podaci Hanfe pokazuju da je taj rast bio 2,16 milijuna kuna, odnosno 27,7 posto u odnosu na isto razdoblje lani. A za taj rezultat svakako je odgovorna jedna kompanija.
Problematični Quaestus PE
Naime, iako Kapitalni fond ima imovinu od 1,24 milijarde kuna (podatak za kraj lipnja), gotovo 42 posto od toga odnosi se na dionice Končara elektroindustrije. Naime, prema posljednjim podacima Središnjeg klirinškog depozitarnog društva (SKDD), Kapitalni je fond vlasnik 28,17 posto Končara EI, što predstavlja 724.000 dionica. Njihova je vrijednost na kraju lipnja bila 518 milijuna kuna. A to je pak 46 posto vrijednost svih dionica u porfelju Kapitalnog fonda. Upravo na kraju lipnja Končar EI isplatio je dividendu od 12 kuna po dionici, što je ukupno 30,85 milijuna kuna kojih su dobili dioničari te kompanije. Kapitalni je fond dobio 8,69 milijuna kuna, a dio toga sigurno je završio u HMID-u u ime naknade za upravljanje.
Pored spomenutog HMID-a, jedino je još Erste Invest u prvoj polovici godine ostvario milijunski rast dobiti. Prema podacima Hanfe, dobit prije oporezivanja tog društva bila je za 1,22 milijuna kuna viša nego lani. Na kraju lipnja dobit Erstea bila je nešto viša od dva milijuna kuna. Solidan rezultat Erste Investa još je i bolji imajući u vodu da je polugodišnja dobit tog društva 155 posto viša nego u istom razdoblju lani. Tada su ostvarili 787.000 kuna dobiti. To je društvo na kraju lipnja upravljalo s devet fondova, od kojih se najviše ističe novčani fond Erste Money. Njegova je imovina na kraju lipnja bila 2,02 milijarde kuna, što je 71 posto ukupne imovine svih Ersteovih fondova. Njihova je imovina, dakle, na kraju lipnja bila 2,83 milijarde kuna.
Ukupno je osam društava za upravljanje investicijskim fondovima na polovici ove godine ostvarilo milijunsku dobit, dok je prošle godine bilo 11 "milijunaša". Iz tog je kluba ispao Quaestus Private Equity koji je na polovici ove godine ostvario gubitak od 3,62 milijuna kuna, dok je lani poslovao s pozitivnim predznakom od 2,84 milijuna kuna. Osim Quaestusa PE, milijunsku zaradu više nema ni Nexus PE koji je na polovici 2013. imao 726.000 kuna dobiti, a lani 1,62 milijuna. Ni Prosperus Invest također više nije član kluba "milijunaša" s dobiti od 837.000 kuna, dok je lani zaradio 1,26 milijuna. Drastični pad imao je Fima Global Invest koji je lani na polugodištu ostvario dobit od 2,93 milijuna kuna, dok je ove godine ta dobit 84 posto manja. Zaradili su 452.000 kuna.
Pored spomenutog Quaestusa PE, u prvoj polovici godine gubitke su imala još četiri društva. Prošle godine s negativnim predznakom bilo ih je dvostruko više. Najbolji rezultat izvlačenja iz minusa imao je OTP Invest. Lani je imao gubitak od 163.000 kuna, a na polugodištu ove godine poslovali su s 607.000 kuna dobiti. Nešto slabiji rezultat ostvarili su u VB Investu koji je ove godine zabilježio dobit prije oporezivanja od 550.000 kuna, dok je u isto vrijeme lani imao gubitak od 25.000 kuna. Minus je u plus pretvorio i HPB Invest koji je u prvih šest mjeseci ove godine zaradio 397.000 kuna, dok je lani bio na gubitku od 321.000 kuna.
US Algorithm
Zanimljivo je i to da s gubitkom i dalje posluje NFD Aureus Invest, odnosno po novome Neta Calital. Naime, to društvo upravlja s fondom koji u ovoj godini ostvaruje najviše prinose – US Algorithmom. Čak štoviše, prošlogodišnji polugodišnji gubitak gotovo da je šest puta veći. Podaci Hanfe pokazuju da je gubitak bio 219.000 kuna, a lani 37.000 kuna.
Poslovanje s negativnim predznakom u prvoj u polovici godine nastavila i još tri društva – KD Investments, ICAM i Ceba Invest. KD Investmenst povećao je gubitak za 36 posto u odnosu na lani i iznosio je 177.000 kuna. ICAM je, s druge strane, smanjio pad na 90.000 kuna s prošlogodišnjih 214.000 kuna. Minus je također manji i kod CEBA Investa i u prvoj polovici godine bio je 198.000 kuna, a lani 226.000 kuna.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu