Ministarstvo pravosuđa SAD-a zatražilo je od suda da prisili Google na prodaju preglednika Chrome, a ako bude potrebno, i mobilnog operativnog sustava Android kako bi smanjio njegov tržišni monopol u internetskom pretraživanju.
U prijedlogu podnesenom kasno u srijedu, Ministarstvo je istaknulo da bi te mjere omogućile oslobađanje tržišta pretraživanja od dugogodišnje dominacije Googlea. Tužitelji su također predložili uvođenje ograničenja obrasca po kojem Google trenira modele umjetne inteligencije (AI). Taj zahtjev pojavio se nakon presude saveznog suca Amita Mehte ranije ove godine, a koji je zaključio da je Google stekao nezakoniti monopol na tržištu pretraživanja trošenjem milijardi dolara na ekskluzivne ugovore s mobilnim operaterima, programerima preglednika i proizvođačima tehnoloških uređaja, osobito s Appleom.
Ista pravila igre
Na sucima je sada odluka o tome koje će mjere biti nametnute Googleu, a budu li usvojene, predstavljat će povijesnu pobjedu za antimonopolsku jedinicu Ministarstva pravosuđa, koja pod vodstvom Jonathana Kantera oštro djeluje protiv nekonkurentnog ponašanja, s posebnim fokusom na velike tehnološke kompanije.
“Uvjeti igre nisu jednaki zbog Googleova ponašanja, čija kvaliteta odražava nezakonito stečenu prednost. Pravni lijek mora zatvoriti taj jaz i lišiti Google povlastica” izjavili su tužitelji. Prema presudi, Google je 2020. godine imao 90 posto udjela na tržištu internetskog pretraživanja u SAD-u, dok je na mobilnim uređajima njegov udio bio čak 95 posto. Google je prijedlog Ministarstva pravosuđa, koji bi trajao deset godina, nazvao zapanjujućim, tvrdeći da bi mjere “razbile” njihove proizvode i “ohladile” ulaganja u AI. Kompanija smatra da Ministarstvo “gura radikalnu intervencionističku politiku koja bi naštetila Amerikancima i ugrozila globalnu tehnološku dominaciju SAD-a”, piše Financial Times. Prodaja Chromea omogućila bi konkurentima da sklope distribucijske ugovore koji im sada nisu dostupni, navodi pak Ministarstvo pravosuđa.
Dogovor s Appleom
Prema prijedlogu, Googleu bi bilo zabranjeno posjedovanje preglednika, ponovni ulazak na tržište pretraživača pet godina nakon prodaje Chromea te posjedovanje i ulaganje u konkurente koji se bave pretraživanjem, proizvodima temeljenima na AI-ju koji odgovaraju na upite kao i u tehnologije oglašavanja. Preporučeno je da Google proda svoje udjele u tim područjima unutar šest mjeseci.
Tužitelji su od suca zatražili da Google omogući konkurentima pristup svom pretraživačkom indeksu po minimalnoj cijeni te da besplatno ustupi korisničke podatke i podatke o oglašavanju uz zaštitu privatnosti, i to deset godina. Također, trebali bi omogućiti izdavačima i web stranicama da odluče hoće li njihov sadržaj biti korišten za obuku velikih jezičnih modela.
Nadalje, zatražili su da Google prestane plaćati partnerima poput Applea milijarde dolara godišnje kako bi njegov pretraživač bio zadani na web preglednicima. Googleovi ugovori iz 2021. godine iznosili su više od 26 milijardi dolara, od čega je Appleu pripalo oko 20 milijardi, čime je Google učvrstio svoju poziciju kao zadani pretraživač u Appleovom pregledniku Safari.
Alphabet, krovna tvrtka Googlea, najavila je žalbu i vjerojatno će se žaliti na presudu o mjerama, što bi slučaj moglo produžiti za nekoliko godina. Mehta bi mogao donijeti odluku o mjerama do sredine 2025. godine. Međutim, antimonopolska istraga protiv velikih tehnoloških kompanija koju provodi Bidenova administracija ulazi u razdoblje velike neizvjesnosti jer će novoizabrani predsjednik Donald Trump preuzeti dužnost u siječnju i postaviti vlastite dužnosnike.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu