Nakon desetljeća rekordnog sklapanja poslova, više kamate lani su gotovo zaustavile otkupe i mnoge tvrtke ostavile s portfeljima punim kompanija stečenim po visokim cijenama. U takvim uvjetima neka od najvećih imena u industriji rizičnog kapitala ubrzano traže nove, unosnije poslove, uključujući kreditiranje tvrtki, piše Financial Times.
Apollo i Blackstone među prvima su iskoračili u smjeru privatnog kreditiranja, kao i ulaganja u infrastrukturu u potrazi za višim prinosima, moglo se čuti prošlog tjedna u Parizu na godišnjoj IPEM konferenciji.
Brz zaokret
Štoviše, koliko brzo se događa zaokret pokazuje upravo fokus u Parizu kako se tvrtke pozicioniraju kao alternativa tradicionalnim bankama, sposobne odobravati korporativne zajmove vrijedne više milijardi dolara. Jim Zelter, supredsjednik Apolla, rekao je da u eri viših stopa postoje “neviđeni” povrati iz privatnih kredita. Investicijska kompanija sa sjedištem u New Yorku sve više cilja na zajmove velikim tvrtkama, tvrde upućeni, poput zajma od 500 milijuna eura Air Franceu. Apollova divizija za privatno kreditiranje upravlja s više od 400 milijardi dolara, daleko iznad 100 milijardi dolara imovine kojom upravlja u svom odjelu za otkup, tradicionalnoj bazi poslovanja.
Osnivač i predsjednik Blackstonea Steve Schwarzman također se dotaknuo profita koji leži u kreditiranju tvrtki. “Ako možete zaraditi 12 posto, možda 13 posto na stvarno dobar dan u seniorskom osiguranom bankarskom dugu, što drugo želite raditi u životu? Ako živite u gospodarstvu bez rasta i netko vam može dati 12, 13 posto bez gotovo ikakvih izgleda za gubitak, to je otprilike najbolje što možete učiniti”, rekao je Schwarzman.
Ovog mjeseca Blackstone je spojio svoje kreditne i osiguravateljske dijelove poslovanja, koji zajedno upravljaju s 295 milijardi dolara, dvostruko više od 137 milijardi dolara u privatnom kapitalu. Schwarzman je rekao da bi kombinirani posao mogao narasti na bilijun dolara u idućem desetljeću. Tvrtke poput Apolla i Blackstonea, kao i one specijalizirane za privatne kredite, prikupljaju novac od ulagača, uključujući mirovinske fondove i državne fondove, koji se zatim koristi za financiranje njihovih zajmova tvrtkama.
Dvoznamenkasti povrat
No, odstupanje od tradicionalnog otkupa vjerojatno značiti manje prinose budući da je u zadnjem desetljeću niskih kamatnih stopa prosječni prinos fonda dosezao oko 18 posto, prema podacima Adams Street Partnersa. Usporedbe radi, očekuje da će privatni kreditni fondovi donositi niže dvoznamenkaste povrate iako su ulagači izloženi manjem riziku budući da su zajmovi osigurani imovinom.
“Kredit je vjerojatno najbrže rastući dio alternativnog tržišta. Mislimo da će to i dalje biti slučaj, posebno s obzirom na današnje stanje kamatnih stopa”, rekao je José Feliciano, suosnivač Clearlake Capitala. Obujam izlazaka iz ulaganja tvrtki rizičnog kapitala, obično izlaskom kompanije na burzu ili prodajom, pao je ove godine više od 60 posto u odnosu na vrhunac u 2021.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu