I prije početka današnjeg sastanka u Bruxellesu za koji je najavljena konačna odluka o idućoj tranši pomoći Grčkoj i drugim detaljima o kojima ovisi opstanak te zemlje, financijski i politički autoriteti pokušali su napokon usuglasiti strategiju. Sastali su se u Parizu, doznaju neki europski mediji, iako informacija do zaključenja broja nije dobila službenu potvrdu.
Sastanak prije sastanka
Sastanak prije sastanka organiziran je ne bi li se pomirili neki oprečni stavovi, prije svega oni Eurogrupe i Međunarodnog monetarnog fonda čiji su se čelnici na prošlotjednom briselskom susretu sukobili naočigled novinara. Tako je šef ministara financija eurozone Jean-Claude Juncker zagovarao da se vladi u Ateni odobri dulji rok (2022. godina) da razinu duga spusti na 120 posto BDP-a, no direktorica MMF-a to je, i to vrlo iznervirana, odbila. Je li ih Pariz uspio izmiriti moglo bi se doznati danas, no malo tko vjeruje da će ovaj briselski sastanak na kraju donijeti konačni rasplet "grčkoga labirinta".
Naime, i sama je Lagarde tijekom vikenda poručila da će danas u pregovorima "štititi kredibilitet" institucije kojoj je na čelu, što znači da očito ne misli odstupiti od rokova koji su Grcima postavljeni prilikom odobravanja posljednjeg programa financijske pomoći. A hoće li taj "paket" biti i zadnji pitanje je koji su si postavili mnogi koji su u ponedjeljak pročitali izjavu člana vijeća guvernera Europske središnje banke Jörga Asmussena. On je, komentirajući situaciju s Grčkom, rekao da bi sada u Bruxellesu trebalo dogovoriti financiranje te zemlje tijekom 2013. i 2014. godine, ali je potom dodao: "Moram biti iskren, ne očekujemo da će se Grčka 2015. i 2016. imati pristup financijskim tržištima, a to znači da će joj trebati još jedan program". Inače, i njemački Bundesbank u ponedjeljak je komentirao Grčku, tvrde da nije posao Europske središnje banke da osigura pomoć toj zemlji. "Jasno je da je na fisklanoj politici odgovornost za odluku o dodatnoj pomoći Grčkoj, a s time i preuzimanje rizika koje bi uslijedilo", napisali su. Još jedan pogled na cijelu priču uoči briselskog sastanka dao je i čelnik Europskog stabilizacijskog mehanizma Klaus Regling poručivši Grcima da se ne bi trebali nadati da će im vlade članica zemalja eurozone otpisati dugove. "To bi se moglo dogoditi samo u ekstremnim okolnostima, otpisi u javnom sektoru nisu uobičajena pojava", zaključio je.
Poruka iz Njemačke
Treba reći da je i službeni Berlin jučer potvrdio da u utorak ne treba očekivati konačnu "presudu" Grčkoj. "Finalnog dogovora ne može biti zbog proceduralnih razloga. Bundestag mora biti dio procesa", objasnilo je njemačko ministarstvo financija.
Na pregovorima o Grčkoj štitit ću kredibilitet MMF-a
C. Lagarde, MMF
Vlade članica zemalja eurozone Grčkoj neće otpisati dugove
Klaus Regling, EMS
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu