Rekordno niska cijena nafte: Tko od koga profitira, a tko gubi?

Autor: Sponzorirani članak , 03. studeni 2014. u 10:10

Prema analizama MMF-a,10% promjene u cijeni sirove nafte povezuje se s oko 0.2% promjene globalnog BDP-a.

FXLider posebno čitateljima Poslovnog daje 50 eura namijenjenih za trgovanje cijenom nafte na svjetskoj burzi, jedinoj burzi na kojoj možete zaraditi i na rastu, ali i na padu cijena.

Uzmite 50 eura za trgovanje ovdje.

Sukobi na Bliskom istoku se nastavljaju. Islamska država i dalje napreduje. Rusija koja je treći najveći proizvođač nafte na svijetu trenutno je preokupirana događajima u Ukrajini. Irak, Sirija, Nigerija i Libija, zemlje koje također spadaju u najveće svjetske proizvođače, su nestabilne i u stalnim političkim previranjima. Sve ovo trebalo bi uvjetovati rast cijen sirove nafte, ipak došlo je do pada od 26.40%, s $107.34 po barelu koliko je bila sredinom srpnja na $ 79.50 tijekom listopada..

’Ukupna  svjetska proizvodnja nafte je nešto više od 90 milijuna barela dnevno. Sa cijenom od $115 po barelu, grubo izračunato to je oko $3.8 trilijuna godišnje. Ako je cijena $85 po barelu ukupan iznos se smanjuje na  $2.8 trilijuna. Svaka država ili grupa država čija potrošnja nadmašuje proizvodnju od ovog pada cijene ima značajnu korist. ’ kažu u FXLider-u.

Kina je drugi po veličini uvoznik nafte. Prema podacima iz 2013. godine sa svakim padom cijene od $1 godišnje se štedi  $2.1 milijarde. Ako se ovaj pad cijene zadrži, uvozni saldo bit će manji za $60 milijardi ili 3%.

 

 

 

Financijska tržišta su Vaša strast? Prijavite se za posao i postanite dio FXLider tima, regionalnog lidera u trgovanju na svjetskom financijskom tržištu. Pogledajte otvorene pozicije.

’Kada je u pitanju SAD, niska cijena ima dvostruki utjecaj. SAD su istovremeno najveći proizvođač  ali i potrošač nafte. Analitičari u Goldman Sachsu smatraju da niža cijena i manje kamate mogu povećati BDP ove države u 2015. godini za oko 0.1%. Ipak, vađenje nafte iz uljanih škriljaca, koje Amerika u posljednje vrijeme forsira, je skupo, tako da će ako se ovaj silazni trend cijene nastav , SAD smanjiti svoju proizvodnju. Prema analitičarima iz Barcleyja  pad cijene od 20% smanjuje američkim proizvođačima profit za 20%. Prema sadašnjoj tehnologiji i s trenutnom razinom cijene samo četiri petine zaliha uljanih škriljaca bi se moglo profitabilno iskoristi. Koliko će brzo proizvodnja pasti zbog niske cijene još uvijek nije lako odrediti jer proizvodni troškovi među proizvođačima variraju.’ navode iz FXLider-a.

FXLider ima ekskluzivnu suradnju s Fortrade Limited – kompanijom autoriziranom i reguliranom u UK od strane FCA (Financial Conduct Authority) pod licencom broj 609970. 

Pored dole navedenog odricanja od odgovornosti, ovaj materijal ne predstavlja ponudu ili zahtjev za izvršenje transakcije bilo kojim financijskim instrumentom. Društvo Fortrade ne prihvaća nikakvu odgovornost za bilo kakvu upotrebu koja može biti sačinjena od ovih komentara ili za posljedice koje proizilaze iz njih. Ne daju se nikakve izjave niti garancije za točnost i potpunost informacija. Shodno tome svako lice postupa u tom smislu u potpunosti na vlastiti rizik. Svako osigurano istraživanje, ne uzima u obzir specifične investicijske ciljeve, financijsku situaciju i potrebe određene osobe koja ga može primiti. Ono nije sastavljeno u skladu sa zakonskim zahtjevima, osmišljen da promovira nezavisnost investicijskog istraživanja, kao takvog.

New Report

Close