Raiffeisen banka i Privredna banka Zagreb danas su se oglasile o prošlotjednoj deviznoj intervenciji Hrvatske narodne banke.
Podsjetimo, zbog polaganog, ali kontinuiranog slabljenja domaće valute u petak je na deviznim tržištu intervenirala Hrvatska narodna banka.
U prvoj ovogodišnjoj intervenciji iz opticaja je povučeno 1,63 milijarde kuna pri čemu je tečaj stabiliziran na 7,607781 kuna za euro.Unatoč navodnom 'gentlemanskom' dogovoru regulatora i poslovnih banaka da, ukoliko to ne bude zaista potrebno, tečaj neće gurati iznad 7,6, potražnja za devizama potjerala je u petak tečaj na 7,62 što je bilo okidač HNB-u da spriječi daljenje slabljenje kune. Za razliku od nekih slučajeva iz prethodnih godina, ovog puta se pojedine banke nisu 'zaigrale' sa špekulacijama već je na tržištu manjak deviza.
"Nakon deprecijacije kune u odnosu na euro, uglavnom kao rezultat korporativne potražnje, tečaj EUR/HRK testirao je razinu 7,63 kuna za euro. Uslijedila je devizna intervencija HNB-a prodajom 214,900 mil eura po prosječnom tečaju 7,607781 kuna za euro. Nakon toga tečaj EUR/HRK je pao na razine oko 7,605 kuna za euro, ali je blago porastao do kraja dana, te je dan zatvoren na razinama oko 7,612 kuna za euro.
U petak nakon objave godišnjeg pada industrije u eurozoni, tečaj EUR/USD se na svjetskim deviznim tržištima spustio s 1,310 na 1,304 dolara za euro. Postignuta razina pokazala se točkom otpora, čemu je pridonio i pad trgovine na malo u SAD-u pa je uslijedio blagi rast na 1,308 dolara za euro. Do kraja dana EUR/USD porastao je do 1,311 dolara za euro. Prema podacima s Bloomberga tržište u SAD-u je zatvoreno sa sljedećim vrijednostima: EUR/USD 1.3113, GBP/USD 1.5386, USD/CHF 0.9308, USD/JPY 99.68", stoji u dnevnoj analizi RBA banke.
Dospijeće 104 mil. kuna i 7 mil. eura trezorskih zapisa ovaj tjedan vjerojatno neće biti "okidač" za novu najavu aukcije trezorskih zapisa Ministarstva financija – smatraju u RBA. "Prelijevanje okvirnih 3 mlrd. kuna od strane Ministarstva financija na ime isplate mirovina u sustav, zapravo je niveliralo učinak devizne intervencije HNB-a na domaćem deviznom tržištu, kojom je izuzeto 1,5 mlrd. kuna iz sustava. Takav razvoj događaja nije imao nikakav učinak na kretanje kamatnih stopa", dodaje se u analizi.
PBZ: Euro nastavio jačati, slabljenje kune potaklo intervenciju HNB-a
Jačanje eura prema dolaru nastavilo se i prošli tjedan pa je trgovanje krajem tjedna zaključeno na 1,3113 dolara za euro, što je za 1% više na tjednoj razini, dok je tečaj švicarskog franka prema euru nastavio mirovati i krajem tjedna se kretao oko 1,2161 franka za euro – stoji u tjednoj analizi PBZ-a, iz kojeg prilažu i dva grafa:
Tečaj kune prema euru polako je nastavio rasti u tjednu iza nas te je krajem tjedna intervenirala središnja banka prodavši bankama 215 mln eura po prosječnom tečaju od 7,6078 kuna za euro što je djelomično ublažilo deprecijacijske pritiske. Krajem tjedna tečaj je iznosio 7,6104 kune za euro, 0,1% više nego tjedan ranije. Kuna je prema dolaru ojačala za 1% te se tečaj spustio na 5,8331 kunu za dolaru, dok je tečaj prema franku ostao nepromijenjenim na 6,2539 kuna za franak. Prema našem sudu, volumen devizne intervencije bio je dostatan da spriječi daljnji rast tečaja kune prema euru. Korporativna potražnja moći će se namiriti iz deviznih pozicija banaka, a u travnju su
dospijeća trezorskih zapisa s valutnom klauzulom niska, tek svibanj donosi nešto veće iznose i mogući utjecaj na tečaj. U duljem periodu očekujemo i povećane priljeve deviza tako da procjenjujemo da će se tečaj vratiti ispod razine 7,60", kažu iz PBZ-a.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu