Putin ukida bankarsku tajnu, a dužnosnicima brani račune izvan Rusije

Autor: Ana Blašković , 27. veljača 2013. u 22:01
Ruski predsjednik uskoro kreće u lov na milijarde dolara nelegalno iznesenih iz zemlje/EPA

Novi zakon neugodno je iznenađenje za bogatu ‘vladajuću’ klasu koja ima duboke veze na Zapadu.

Nakon što je guverner ruske središnje banke obznanio da je samo u prošloj godini iz zemlje nelegalno izvučeno najmanje 49 milijardi dolara, predsjednik Vladimir Putin ubrzano sprema rigidne protumjere.

U u utorak je predstavio nacrt zakona koji bi zabranio višim ruskim dužnosnicima držanje ili otvaranje bankovnih računa ili imovine izvan Rusije što se tumači kao posljednji u nizu poteza čija je namjera izolirati upravljanje državnom od stranih utjecaja, piše The New York Times.

Tko je sve na meti

Putinov prijedlog zakona, koji još čeka "zeleno svjetlo" parlamenta, vrijedio bi za široki krug državnih dužnosnika.

Među njima su parlamentarni zastupnici, ministri, visokopozicionirani zaposlenici središnje banke te svi ostali čiji rad uključuje "suverenitet ili nacionalnu sigurnost Ruske Federacije". Ograničenja bi također vrijedila i za bračne partnere te djecu tih dužnosnika. Premda se svidjela široj javnosti, najava ograničenja je neugodno iznenađenje za rusku "vladajuću" klasu koja je istovremeno i bogata, ali i s dubokim vezama na Zapadu.

Predloženo ograničenje, predstavljeno kao "nacionalizacija elite", ustrojeno je da osigura lojalnost Rusiji te da bude svojevrsna točka provjere za korupciju što je Kremlju bolna točka. Govoreći o prijedlogu zakona, glasnogovornik Vlade Dmitri Peskov rekao je da dužnosnici s imovinom van Rusije "nisu sigurni u smislu čvrstog branjenja državnih interesa".

Ako prijedlog prođe u parlamentu, što se očekuje bez većih problema, dužnosnici će imati tri mjeseca da zatvore račune izvan zemlje i prodaju imovinu. U suprotnom im prijete otkazi na osnovi "manjka povjerenja".

Suprotno Ustavu

Osim prisile da imovinu drže kod kuće, u parlamentu je u prvom čitanju prošao zakon koji je banke obvezao da tamošnjoj poreznoj upravi dostavi informacije o računima i depozitima fizičkih osoba.

Protivnici zakon kritiziraju kao suprotan Ustavu i izražavaju bojazan da će bankarsku tajnu svesti na slobodnu prodaju informacija. "Ovo je zasigurno direktno kršenje Ustava", rekao je direktor Bankarskog instituta Vasily Solodkov. "No nije stvar samo u tome. Ako informacije o računima ruskih građana dospiju u državne agencije, to znači da ćemo ih sutra vidjeti na CD-ima u prodaji ili će se besplatno nuditi na internetu", rekao je Solodkov. Žestoko je kritizirao parlamentarne zastupnike riječima da se takvi zakoni dobiju "kad izaberemo nekvalificirane ljude u Dumu koji ne razumiju što bi trebali raditi".

Čelnik ruske središnje banke Sergej Ignatiev rekao da je iz te zemlje u prošloj godini izneseno oko 49 milijardi dolara što je oko 2,5 posto godišnjeg BDP-a te da odljev kontrolira "dobro organizirana grupa pojedinaca", no nije htio nikoga imenovati. Smatra da je novac mogao biti iskorišten za plaćanje narkotika, mito i izbjegavanje poreza dodavši da bi se uz ozbiljne napore istražitelja odgovorne moglo pronaći. v

Ako informacije o računima građana dospiju u agencije, sutra ćemo ih vidjeti u prodaji

Vasily Solodkov, Bankarski institut Rusije

Komentirajte prvi

New Report

Close