Porez na financijske transakcije, za čije su se uvođenje založili francuski predsjednik Nicolas Sarkozy i njemačka kancelarka Angela Merkel na svom “kriznom” sastanku u kolovozu, EU bi mogao uvesti tek 2014. godine.
Tu je informaciju objavio Bloomberg napominjući kako se novim nametom planira prikupiti 57 milijardi eura godišnje, a plan je da se, primjerice, kupnja dionica oporezuje stopom od 0,1 posto, dok bi se trgovanje derivatima oporezivalo sa 0,01 posto. Prijedlog novog poreza usmjerenog na banke, osiguravajuća društva, fondove i druge financijske institucije predstavnici država članica EU trebale bi raspraviti prije sastanka skupine G 20 u studenome. Inače, Merkel je porez na financijske transakcije predlagala i prije, ali su ga lani u rujnu ministri financija EU odbili. “Taj je porez politički poželjan, no financijski nepredvidljiv”, kazala je tada francuska ministrica financija, današnja čelnica MMF-a Christine Lagarde. Kada je ideja opet “osvanula” sredinom ovogodišnjega kolovoza, strasti su se opet uzburkale. Tako je Udruga financijskih tržišta u Europi upozorila da se financijska industrija ne smije promatrati kao dodatan izvor prihoda od poreza, nego kao temeljni dio stabilne i održive ekonomije. Josef Ackermann, glavni izvršni direktor Deutsche banke, poručio je kako će porez samo srezati bankarske profite, a posljedica bi, tvrdi, bila micanje poslovanja banaka iz eurozone.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu