Profesor s Ekonomije: Idemo u spiralni odnos plaća i cijena i to nije dobro

Autor: Poslovni.hr , 09. siječanj 2023. u 09:47
Foto: Jurica Galoic/PIXSELL

Ako dođe do značajnijeg rasta cijena zbog inflacije, vjerojatno će doći do jačanja utjecaja sindikata i oni će tražiti povećanje plaća, a onda će poslodavci opet ići u podizanje cijena.

Profesor Boris Cota s Ekonomskog fakulteta u Zagrebu, bivši savjetnik predsjednika, u Novom je danu na N1 televiziji komentirao prednosti i mane uvođenja eura, kako iskoristiti situaciju i kako se boriti protiv iskorištavanja konverzije.

Na pitanje je li iznenađenje što neki koriste priliku kako bi zaradili na uvođenju eura Boris Cota je rekao:

“U današnjim uvjetima inflacije nije iznenađenje. Inflacija je sama po sebi proces u kojem različite skupine (radnici, poduzeća i obveznici poreza) nastoje uhvatiti što veći dio svog ekonomskog boljitka, a euro je dobro došao da neke grupacije to naprave. Prema nekim podacima neka poduzeća su iskoristila uvođenje eura. Hrvatska i europska ekonomija nisu pregrijane, ali su blizu – imali smo dobar rast zadnju godinu uz nisku stopu nezaposlenosti – u toj dobroj ekonomiji se to koristi za poboljšavanje udjela u tržištu.

Ako dođe do značajnijeg rasta cijena zbog inflacije, vjerojatno će doći do jačanja utjecaja sindikata i oni će tražiti povećanje plaća, a onda će poslodavci opet ići u podizanje cijena. Idemo u spiralni odnos plaća i cijena i to nije dobro. Europska središnja banka (ECB) će sigurno nešto napraviti, ali dok podižu katamnu stopu, to u nekim uvjetima može dovesti do recesije. To nije dobar ishod. Do zaustavljanja rasta cijena može doći pregovorima sindikata i Vlade ili kao osamdesetih (iako je bila veća inflacija u Izraelu) ići na zamrzavanje dijela proizvoda, ali to je Izrael.”

Govoreći o inspekciji koja zapravo ne može kazniti poslodavca, Cota je istaknuo da mjere zastrašivanja poduzetnika nisu dobre:

“Neke mjere kojima se ide na zastrašivanje poduzetnika nisu dobre, to smanjuje kredibilitet Vlade i za njih to nije dobro. Prioritet Vlade je vidjeti koja su to poduzeća i preko zaštite tržišnog natjecanja može se djelovati normalnim mjerama.”

Slaba konkurentnost

Prokomentirao je razlike u cijenama istih međunarodnih kompanija u Sloveniji i Hrvatskoj te napomenuo da se radi o različitim tržištima i različitoj konkurentnosti pa se ni to ne može površno promatrati: “Hrvatsku dugi niz godina prati slaba konkurentnost na tržištu proizvoda.”

O ulasku u eurozonu i zaštiti ECB-a Cota je rekao da je pitanje hoće li i koliko ECB pomagati ako dođe do krize. “Ne treba biti euroforičan oko budućih razvoja događaja, do krize će doći, a onda ćemo vidjeti ponašanje ECB-a”, dodao je.

Na pitanje je li zbog inflacije trebalo odgoditi ulazak u eurozonu Cota je rekao:

“Možda bi mogao biti argument zašto je za neke ulazak preuranjen eventualno situacija inflacije, ali to nije temeljni razlog. Od sto ekonomista 50 je za, 50 protiv. Koristi ulaska su istražene, ali treba imati na umu da može biti i negativnih konotacija. Mogli bismo imati optimistične vijesti, inflacija usporava. Nova očekivanja su da će biti manja idućih godina.”

Komentirajte prvi

New Report

Close