Taman kad se dalo naslutiti da bi suprotstavljene političke struje u Sjedinjenim Američkim Državama napokon mogle postići konačan dogovor koji bi najjačem svjetskom gospodarstvu zajamčio izbjegavanje prijetnje zvane "fisklana litica", nade su, barem zasad, pale u vodu. Pregovori između demokrata i republikanaca u srijedu su zapeli, predsjednik države je suparnika Johna Boehnera optužio da mu se inati zbog osobne netrpeljivosti, dok je republikanski lider Baracku Obami rekao da je iracionalan.
Napadima do popularnosti
Obama tvrdi da ne zna čemu otezanje s dogovorom poručivši političkim oponentima da prestanu misliti samo na to kako će zaraditi dodatne bodove napadajući predsjednika. "Očito im je prevelik problem reći mi 'da'", prenosi Reuters predsjednikove riječi. A znatno sam im izašao u susret, rekao je Obama na medijskoj konferenciji dodavši kako Amerika zaslužuje kompromis uoči Božića, osobito zbog nevolja koje je nacija u posljednje vrijeme pretrpjela istaknuvši pritom razoran uragan Sandy i masakr u školi u Connecticutu. "A razdvaja nas svega nekoliko stotina milijardi dolara. Pomisao da ćemo gospodarstvo izložiti riziku samo zato što ne možemo premostiti tu razliku zaista nema smisla", zaključio je prvi čovjek SAD-a. A ponovnom zatezanju odnosa između rivala pridonio je zakon čije su predlaganje u utorak najavili republikanci koji će na glasovanje staviti prijedlog da se porezne olakšice nastave primjenjivati na sve osim onih koji godišnje zarade više od milijun dolara. Obamu je to toliko isprovociralo da je odmah zaprijetio da će, odobri li ga Kongres, staviti veto na takozvani plan B kojeg predlažu republikanci.
Uzaludni ustupak
Njegova uzrujanost ne čudi jer je u ponedjeljak upravo na tu temu napravi najveći politički ustupak dosad pristavši prag za oporezovanje podići s 250.000 dolara godišnjeg prihoda na 400.000 USD. No republikancima ni to nije dovoljno. Na Obaminu najavu veta, Boehner je uzvratio riječima: "Nadam se da će se predsjednik uskoro uozbiljiti i početi prema nama primjenjivati uravnotežen pristup."Sva ova prepucavanja možda bi nekome i mogla biti zabavna, ali kada se zna da automatsko poklapanje podizanja poreza i niza rezova državne potrošnje prijeti veće za 13 dana, a moglo bi u recesiju odvući SAD, potom i ostatak svijeta, teško da je kome do smijeha.
Fitch: mogli biste izgubiti 'top' rejting
Dogovor ili kriza?
Na opasnost od nemogućnosti političkih protivnika u Americi da nađu zajednički jezik u srijedu je reagirala i bonitetna agencija Fitch, ponovno upozorivši lidere da bi Sjedinjene Američke Države mogle izgubiti vrhunski kreditni rejting ne bude li na kraju konsenzusa. "Rješenje pitanja fiskalne litice i maksimalne razine duga teme su oko kojih se predsjednik i Kongres moraju dogovoriti želi li SAD izbjeći fisklanu i ekonomsku krizu. Agencija je pritom napomenula i da će, dođe li ipak do dogovora, Američa ipak zadržati najviši mogući investicijski status, a izgledi će biti izmijenjeni s "negativno" u "stabilno". Agencija AP podsjeća da je Fitch još lani izmijenio prognozu američkog rejtinga upravo zbog prijetnje fiskalne litice, a na mogući gubiak "top" rejtinga predsjednika je upozorio i prošloga mjeseca.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu