Predsjednik Bear Stearnsa Warren Spector podnio ostavku

Autor: Teuta Franjković , 07. kolovoz 2007. u 06:30

Razlog je činjenica što su dva hedge fonda BS-a zbog hipotekarnih zajmova izgubila 1,6 milijardu dolara

Jedan od dvojice supredsjednika Bear Stearnsa, Warren Spector, podnio je ostavku na sve dužnosti u toj investicijskoj banci. Razlog je tome činjenica da je Bear Stearns Asset Management pretrpio katastrofalan udarac prošli mjesec kada je objavio da su dva hedge fonda kojima je upravljao Spector propala izgubivši čak 1,6 milijardi dolara ulagačkog kapitala. Iz Standard & Poor’sa tvrde kako je jedan od glavnih razloga za tako velike gubitke upravo situacija u američkom nekretninskom sektoru koji je pogođen teškoćama vezanim uz tržište rizičnih drugorazrednih hipotekarnih zajmova.

Smanjen rejting
Upravo su iz te kuće Bear Stearnsu smanjili rejting sa A + na ‘negativno’ pokazavši na taj način svoju zabrinutost oko utjecaja nekretninskog sektora na cjelokupnu zaradu kompanije. “Warren J. Spector dao je ostavku na mjesto predsjednika i zamjenika glavnog operativnog direktora, člana izvršnog i upravnog odbora u Bear Stearnsu”, izjavio je glavni izvršni direktor James Cayne. Odlaskom s mjesta supredsjedatelja u toj kompaniji taj 49-godišnji broker u cijelosti će svoju ulogu prepustiti drugom supredsjedatelju Alanu Schwartzu. Odlaskom Warrena Spectora njegov će položaj preuzeti financijski direktor Samuel Molinaro, dok će Jeffrey Mayer, na mjestu dopredsjedatelja odjela za fiksne dohotke, zamijeniti Spectora u izvršnom odboru. Bear Stearns osnovan je davne 1923. godine i ove je godine izgubio već 33 posto tržišne vrijednosti. Stoga je i razumljivo da su analitičari počeli propitivati vjerodostojnost izjava, sada već bivšeg, šefa koji je prije par dana izjavio da je Bear Stearns tijekom lipnja i srpnja poslovao sa “solidnom profitabilnošću”. Richard Bove, analitičar u Punk Ziegel & Co. izjavio je kako je upravo Spector osoba koja je imala najveći utjecaj na poslovanje unutar nekretninskog sektora te kako je, prema tome, on i najveći “krivac za ono što se s tom kompanijom dešava”. Bear Stearns je u zalog dao 1,3 milijarde dolara kako bi spriječio daljnja zaduživanja svojih fondova. 31. srpnja su svojim dioničarima poslali nelijepu poruku o vrlo malo povrata na uloženo, no to ih nije omelo da spriječe povlačenje novca iz svog trećeg fonda, koji uglavnom služi za pokrivanje novonastalih gubitaka.

Dionice u padu
Samo u lipnju propala su dva hedge fonda, a Bear Stearns je otada smijenio direktora sektora upravljanja imovinom Richarda Marina. Dionicama Bear Stearnsa trgovalo se jučer po cijeni od 108,35 dolara što je 1,2 puta veća vrijednost od uknjižene. Usporedbe radi, većinom dionica kompanija tog ranga trguje se po vrijednosti i više od dva puta većom od uknjižene.

Bernanke neće mijenjati politiku kamatnih stopa

Glavni čovjek FED-a Ben Bernanke izrazio je zabrinutost zbog američkog nekretninskog tržišta te kompanija koje bilježe velike gubitke radi ulaganja u to tržište. Međutim, analitičari smatraju kako ova previranja neće promijeniti Fedovu politiku kamatnih stopa koje se kreću oko pet posto. Lyle Gramley, bivši guverner, tvrdi kako su se šanse za nastupajuću recesiju povećale na 45 posto, no s obzirom na rastuću dobit, koju je u drugom kvartalu objavilo čak 414 od 500 kompanija izlistanih na Standard & Poor’s 500 indeksu, nema razloga za promjenu kamatnih stopa. Većina analitičara smatra kako je riječ o tipičnom ‘uzrujavanju tržišta’ što dokazuje i najniža inflacija do sada zbog koje Fed možda i zanemaruje neke druge sektore, među kojima je i nekretninski.




Komentirajte prvi

New Report

Close