Dok zemlju potresaju prosvjedi zbog najavljenih mjera štednje, Portugal je ponovno osigurao pristup obvezničkim tržištima na kojima nije prisutan od travnja prošle godine kada je zatražio pomoć zbog krize.
Portugal je uspio zamijeniti 3,75 milijardi eura vrijednih obveznica s prinosom od 5,45 posto koje dospijevaju u rujnu iduće godine ili 39 posto izdanja za obveznice koje na naplatu dolaze u 2015. godini. Prijevremenim iskupom obveznica ta dužničkom krizom potresena zemlja uspjela je odobrovoljiti ulagače u dovoljnoj mjeri da pristanu na dugoročni dug sa 3,35 posto prinosa. Zamjena obveznica smanjila je tako iznos potreban za iskup obveznica prilikom dospijeća iduće godine i ukazala na pozitivno raspoloženje ulagača, smatraju analitičari. "Ponuđena prilika je atraktivno ulaganje. Konverziju više od 30 posto iznosa trenutnog duga tržište će protumačiti kao pozitivan znak nakon kojeg će prinosi pasti", rekao je prije zaključenja transakcija Bloombergu stariji strateg ING grupe Alessandro Giansanti.
Potez Portugala bio je nužan kako bi ta zemlja smanjila kratkoročni dug jer bi bez toga u rujnu iduće godine trebala oko deset milijardi eura za isplatu izdanja, a tu financijsku konstrukciju mora zatvoriti sam bez oslanjanja na program pomoći Europske unije. Premijer te države Pedro Passos Coelho unaprijed je rekao da će se, "ne osigura li uspješan pristup financijskim tržištima do rujna iduće godine zbog eksternih razloga, Portugal moći osloniti na Međunarodni monetarni fond".
Novi krug štednje
Masovni prosvjedi
U iščekivanju plana mjera štednje portugalske vlade na ulice Lisabona prošlog vikenda izašle su desetine tisuća ljudi. Prema prvim informacijama očekuju se stroge mjere štednje koje prosječni Portugalci nazivaju "krađom plaća i mirovina". Ministar financija Vitor Gaspar najavio je da će vlada objaviti rezove u potrošnji i povećanje poreza kako bi ispunila ciljani deficit, što je uvjet za 78 milijardi eura vrijedan paket pomoći.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu