Lideri država Europske unije, čini se, odlučili su se obračunati s poreznom evazijom i to je trebala biti jedna od glavnih tema jučerašnjeg sastanka Vijeća Europe.
Čini se da bi do kraja godine mogla biti definirana nova pravila koja bi osigurala transparentnost pri plaćanju poreza, a za to je bilo ključno da su Austrija i Luksemburg ublažili svoje poprilično rigidne stavove o tom pitanju.Među najglasnijim zagovornicima sprečavanja porezne evazije, koja zbog slabog punjenja proračuna živcira sve više europskih vlada, britanski je premijer David Cameron. Tako je ususret summita čelnika EU najavio kako će od svojih kolega zatražiti da podupru "globalnu akciju protiv problema koji državama nanosi nevjerojatno velike gubitke", javlja BBC. Cameron je također uoči summita od svojih europskih kolega zatražio uspostavu sustava prekogranične razmjene poreznih podataka po uzoru na američki.Takav sustav već ispituju Velika Britanija, Njemačka, Francuska Španjolska i Italija i žele da u potpunosti profunkcionira do kraja godine.
1000milijardi
eura godišnje se utaji poreza u državama Unije
Ukoliko čelnici država članice EU postignu dogovor o prihvaćanju takvog modela on će ih obvezati na razmjenu podataka o računima poreznih obveznika. Također, taj dogovor bi trebao omogućiti i da se prestanu izbjegavati porezne obveze kroz financijske strukture poput zaklada, piše The Wall Street Journal. Inače, Europska komisija procjenjuje kako zbog porezne evazije i poreznih prijevara proračuni država članica EU godišnje izgube oko 1000 milijardi eura prihoda.Inače prihvaćanju paneuropskog sustava razmjene podataka o poreznim obveznicima dosad su blokirali Austrija i Luksemburg, čiji su bankovni sustavi među najtajnovitijim su Europi. Štoviše, te dvije države su izuzete iz primjene direktive o porezu na štednju, koji je većina članica Unije prihvatila još 2005. godine. No, posljednjih tjedana obje države su počele ublažavati svoje tvrde stavove, a prošlog tjedna su odustale od primjedbi na planove Europske komisije da ishodi nove porezne sporazume sa Švicarskom i još četiri porezne oaze izvan Europske unije.
Ipak to ne znači da je u potpunosti slomljen otpor u te dvije države.Dodatan zamah borbi s problemom porezne evazije dao je slučaj Applea, kojeg se sumnjiči da je utajio milijarde dolara poreza preko sumnjive mreže svojih off-shore kompanija. Njemu se na listi osumnjičenika pridružio i Google, kojeg je šef britanskih Laburista jučer optužio da dobit izvalači kroz Irsku, pa je unatoč prihodu od prodaje u Velikoj Britaniji od 3,2 milijarde funti, ova kompanija u britanski proračun uplatila samo 6 milijuna funti.Ipak britanski gorljiv angažman po tom pitanju pomalo je i licemjeran jer Oxfam procjenjuje kako se trećina svjetskog bogatstva pohranjenog na računima u poreznim oazama nalazi upravo u različitim britanskim prekomorskim teritorijima i protektoratima.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu