Plasmani kredita 1,5% niži, palo i kreditiranje države

Autor: Valentina Wiesner Mijić/VL , 02. lipanj 2014. u 22:01
Zoran Bohaček, HUB/Tatjana Tadić/PD/PIXSELL

Padaju i svi krediti stanovništvu: stambeni 2,8%, kartičarski 2,3%, a rekordno su niži autokrediti – 31,4%,

U Hrvatskoj i dalje traje trend razduživanja; krediti banaka smanjili su se od početka godine 762 milijuna kuna; ukupni su plasmani u odnosu na isto razdoblje lani niži 1,5%, a palo je čak i kreditiranje države koja se u inozemstvu trenutačno može povoljno zadužiti; stopa rasta njezinih plasmana smanjila se u tri mjeseca sa 11,53 na 7,2%.

Padaju i svi krediti stanovništvu: stambeni 2,8%, kartičarski 2,3%, ali rekordno su se smanjili autokrediti – čak 31,4%.  "To je u skladu s dugoročnim, krizom profiliranim trendom prema kojem blago rastu udjeli stambenih i ostalih kredita, dok se udjel potrošačkih kategorija smanjuje", kažu u Hrvatskoj udruzi banaka. Istodobno, samo je pet europskih zemalja; Poljska, Bugarska, Belgija, Finska i Estonija, zabilježilo rast kredita poduzećima u istom razdoblju. Prema podacima iz najnovijih Pregleda HUB-a, hrvatske su se banke svrstale među najmanje profitabilne u Europi: čak u 30-ak zemalja svojim vlasnicima donose veći povrat na kapital, dok je kod nas tek nešto iznad 0,2%. I dalje rastu loši plasmani, iako usporeno u sektoru građana.

Ukupan im je udio na kraju ožujka iznosio 16,1%, a i po tome smo u trećini najlošijih; 20-ak zemalja stoji bolje od nas, desetak ih je lošije. Prosječna kamatna stopa na stambene kredite od 5,33% te 8,01% na potrošačke svrstava Hrvatsku unutar intervala eurozone, dok smo sa 5,5% na dugoročne kredite poduzećima smješteni uz gornji rub intervala eurozone. Veće kamate na depozite u zemljama eurozone nude banke u Grčkoj i Sloveniji. Po premiji rizika, uz Mađarsku, najgori smo u regiji, a rezervacije za loše kredite opterećuju 80% operativnog dohotka banaka. Banke u prvom kvartalu bilježe pad dobiti od 12,4% u odnosu na isto razdoblje lani. Od ostalih trendova, primjećuje se oporavak kredita stambenih štedionica, dok je u posljednja tri mjeseca euribor svih ročnosti zabilježio rast, nacionalne referentne stope (NRS) su u padu, zbog čega su HPB i Zaba jučer objavile pad kamta na kredite vezane uz euro.  

Komentari (1)
Pogledajte sve

Pravo pitanje: što se to dešava na aktivnoj a što na pasivnoj strani bankarskog poslovanja???!!! Da li trend razduživanja na aktivnoj strani za sobom povlači i povlačenje depozita na pasivnoj strani? Da li trend nenaplativih kredita na aktivnoj strani za sobom povlači i povećanje rezervacija na pasivnoj strani ? Da li nezainteresiranost za bankarske usluge realnog sektora za sobom povlači i nezainteresiranost za deponiranje novca na bankama? Koji su alternativni oblici (ne) financijskih usluga na aktivnoj strani financijske industrije a koji su to alternativni oblici (ne) financijskih investicija na pasivnoj strani financijske industrije?
Riječju: napuštamo li malo pomalo, sporo, presporo ali sigurno , monopol bankovnocentričnog sustava???!!! Dolazi li do niveliranja i/ili novih odnosa između bankarske i brokerske industrije???!!!
Kada će hrvatskog poduzetnika početi okruživati usluge financijske industrije kakove okružuju napr. njemačkog i/ili nizozemskog poduzetnika??? Koliko su banke to dosada onemogućavale??? I tako u tom stilu.
Moje suze niti sažaljenje ne mogu izmamiti činjenice kako „rezervacije za loše kredite opterećuju 80% operativnog dohotka banaka“!!! Ali suze i sažaljenje mogu mi izmamiti oni kojima su ti loši krediti plasirani! Među njima je ogromno takovih koji su zapravo prihvatili toksične kredite!!! A toksične kredite ne mogu vratiti poslovni mrtvaci kojih su se odrekli i njihovi potencijalni nasljednici!!!

New Report

Close