Pad cijena nafte ipak je bio samo kratkotrajan, evo što to znači za vozače

Autor: Poslovni.hr , 30. studeni 2021. u 14:38
Foto: Dusko Jaramaz/PIXSELL

Cijena nafte pala je krajem prošlog tjedna za više od 10 posto, no već jučer su cijene počele rasti. Vjerojatno je da će glavni svjetski opskrbljivači opet ograničiti proizvodnju kako bi održali cijene

Cijena nafte koja zajedno s ostalim energentima potiče rast inflacije u Hrvatskoj i svijetu, na kraju prošlog tjedna strmoglavila se za više od 10 posto. To je potrošačima nakratko pobudilo nadu da će pojeftiniti benzin i ostali derivati. Međutim, od toga zasad nema ništa jer su već jučer cijene nafte opet počele rasti.

Kada je svjetsku javnost u petak šokirala vijest o pojavi nove varijante koronavirusa, cijena nafte na londonskom tržištu strovalila se s 82 na 72,7 dolara po barelu. Ipak, u međuvremenu su stigle vijesti da omikron možda nije tako opasan kako se isprva mislilo, pa je u ponedjeljak do 14 sati cijena nafte već porasla za 5,8 posto, na 75,8 dolara za barel, piše Novi list.

Stručnjaci koje je konzultirao Reuters kažu da će trebati pričekati nekoliko tjedana da bi se vidjelo kako će se stvari s naftom razvijati, što ovisi i o posljedicama koje će u svijetu izazvati omikron. Znakovito je, međutim, da je odmah nakon pojave omikrona bilo teško pronaći analitičara koji bi prognozirao njezino pojeftinjenje. Naprotiv, vjerojatnije je da će glavni svjetski opskrbljivači – Organizacija zemalja izvoznica nafte, plus Rusija (OPEC+) – ponovno ograničiti proizvodnju kako bi održali cijene.

Države izvoznice nafte svoj su najavljeni tehnički sastanak odgodile za kraj ovoga tjedna, želeći procijeniti utjecaj nove varijante korone na svjetsku potražnju. Tako se OPEC+ opredijelio za taktiku čekanja, smatraju analitičari. Svjetsko se gospodarstvo od početka godine snažno oporavilo, pa su zemlje OPEC-a i Rusija ljetos najavile da će proizvodnju nafte – koja je lani zbog korone pala gotovo za desetinu – postupno povećavati svakog mjeseca za dodatnih 400 tisuća barela (dnevno). Tako će navodno raditi sve do travnja iduće godine, kada se očekuje povratak globalne potražnje za naftom na razinu prije pandemije.

Potražnja, međutim, raste brže od očekivanja i ponude, što je ove jeseni gurnulo naftu na 86 dolara. Paralelno se dogodilo poskupljenje plina, ugljena i većine sirovina, što je ubrzalo rast inflacije koja se u listopadu povećala na 6,2 posto u SAD-u, na 4,4 posto u Europskoj uniji, a u Hrvatskoj na 3,8 posto na godišnjoj razini.

 

Komentirajte prvi

New Report

Close