Talijanska osiguravateljna grupacija Generali, zajedno sa osam velikih svjetskih osiguravatelja i reosiguravatelja, AXA-om, Allianzom, Avivom, Munich Re-om, SCOR-om, Swiss Re-om i Zurich Insurance Groupom, preuzeli su obvezu tranzicije na nultu emisiju stakleničkih plinova.
Tim potezom još jedan u nizu sektora uskače na ‘zeleni’ vlak Europe koja svoje gospodarstvo ambiciozno želi pretvoriti u potpunosti klimatski neutralno do 2050. godine.
Spomenuta osmorka s klimatskog summita G20 u Veneciji lansirala je Savez osiguranja s nultom emisijom stakleničkih plinova koji se obvezao smanjiti neto emisije iz svojih portfelja osiguranja i reosiguranja u naredna tri desetljeća.
Ugljen je nepoželjan
O svom napretku članice će pojedinačno svakih pet godina postavljati ciljeve temeljene na znanstvenim činjenicama i izvještavati o godišnjem napretku na usklađivanju sa zahtjevima Pariškog klimatskog sporazuma.
Talijanski Generali, koji dio poslovanja ima i u Hrvatskoj, najavio je postupnu dekarbonizaciju portfelja izravnih ulaganja do 2050. u skladu su ciljevima preuzetim dio mreže Saveza.
U idućih pet godina Generali će smanjiti emisiju ugljika u korporativnom portfelju za četvrtinu u odnosu na njihovu razinu iz 2019., a uskladit će i portfelj nekretnina.
Povrh toga, ta je osiguravateljna grupacija najavila između 8,5 i 9,5 milijardi eura zelenih i održivih ulaganja u razdoblju do 2025. pri čemu će uvoditi sve restriktivnije kriterije za sektor termalnog ugljena u cilju postupnog izlaska iz ulaganja u tom sektoru, objavio je Generali.
Premašen strateški cilj
„Generali želi aktivno podržati pravedan i uključiv prijelaz na ekonomiju s neto nultom emisijom stakleničkih plinova. Savez osiguranja s neto nultom emisijom stakleničkih plinova na koji je pozvao UN omogućuje nam udruživanje snaga s institucijama u našem sektoru koje dijele ovaj zajednički cilj postizanja značajnog i dugotrajnijeg utjecaja. Ujedinjeni smo jači”, rekao je izvršni direktor Generali Groupa Philippe Donnet.
U posljednje tri godine Generali je uložio šest milijardi eura u nove zelene investicije čime je premašen postavljen strateški cilj iz prethodne godine. U kompaniji smatraju da privatni sektor može igrati ključnu ulogu u financijskoj potpori „Pravednoj tranziciji“ u stvaranju budućnosti s nulte emisije stakleničkih plinova pomažući javnim institucijama u poduzimanju potrebnih radnji.
Inače, kroz mehanizam Pravedne tranzicije Europska unija želi osigurati relativno bezbolan prijelaz europskog gospodarstva prema niskougljičnom zbog čega je najpogođenijim regijama namijenila između 65 i 75 milijardi eura do 2027. za ublažavanje društvenih i socijalnih posljedica tranzicije.
Savez osiguranja s nultom emisijom stakleničkih plinova priprema se za pridruživanje UN-ovoj kampanji „Race to Zero” kako bi službeno postala dijelom Glasgowskog financijskog saveza za Net Zero koji okuplja vodeće neto-nulte inicijative u financijskom sustavu.
Generali grupa prisutna je u 50 zemalja, a lani je ostvarila 70,7 milijardi eura premijskog prihoda. Grupa u Austriji, srednjoistočnoj Europu i Rusiji posluje u 13 država, među kojima je Generali osiguranje u Hrvatskoj, a među tri vodeća je osiguravatelja u regiji.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu