Mađarska vlada nastavlja s procesom renacionalizacije banaka kupivši i drugu banku ove godine.
Tamošnje ministarstvo gospodarstva objavilo je prošloga tjedna da su sklopili ugovor s General Electricom o kupnji Budimpeštanske banke, osme najveće banke u zemlji po veličini imovine.Preliminarnim ugovorom o kupnji dogovoreno je da banka prijeđe u državno vlasništvo do 30. lipnja sljedeće godine. Cijena ove transakcije nije objavljena, a prema riječima ministra gospodarstva Mihalya Varge, biti će "objavljena kasnije", prenosi agencija AP. General Electric, točnije njegova financijska podružnica GE Capital, ušla je u vlasničku strukturu Budimpeštanske banke još 1995. godine, a sama banka je osnovana 1987. godine.
Orban
Vladin je cilj da 60 posto banaka bude u domaćem vlasništvu
Ovakav potez mađarskih vlasti dolazi u trenutku kada vlada pokušava povećati vlasnički udjel u bankovnom sektoru. Naime, još u srpnju Mađarska je njemačkoj Bayerische Landesbank isplatila 55 milijuna eura za kupnju praktički svih (99,9 posto) dionica u Mađarskoj banci za trgovinu sa inozemstvom (MKB Bank). Varga je naglasio kako vlada želi Budimpeštansku banku preprodati za godinu ili dvije, navodi Reuters, a potencijalno spajanje s MKB bankom razmotrit će kasnije.
"Sa najnovijim otkupom, mađarska vlada želi potaknuti kreditiranje i povećati konkurentnost među bankama, kao i da gospodarski rast Mađarske postavi na stabilnije temelje", izjavio je Varga. Od 2010. vlada u Budimpešti je uvela posebne poreze za pojedine sektore u mađarskom gospodarstvu, a osobito za inozemne kompanije koje djeluju u sektoru bankarstva, telekomunikacija i maloprodaje. Banke koje posluju u Mađarskoj mogu se "pohvaliti" da plaćaju najviši porez od svih ostalih banaka u Europi.Premijer Viktor Orban prošlog je mjeseca izjavio kako je cilj da 60 posto banaka u Mađarskoj bude u domaćem vlasništvu. Trenutno je polovica bankovnog sektora u mađarskim rukama, pa je izgledno da se proces renacionalizacije bankovnog sektora nastavi.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu