Kvaliteta krivotvorenog novca raste, a krivotvoritelji kombiniraju tehnike zaštite koje otežavaju prepoznavanje kopija pa Hrvatska narodna banka poziva građane na pojačani oprez, a institucije i tvrtke na dodatnu edukaciju.
Među legalnim sredstvima plaćanja u opticaju je prošle godine otkiveno 1309 komada krivotvorenog novca koje su završile na vještačenju u središnjoj banci. Najpopularniji izbor krivotvoritelja bile su novčanice eura, otkriven je 861 komad. Domaća valuta je manje je "popularna" pa je otkriveno 315 komada što čini četvrtinu ukupnih krivotvorina. Kopija američkog dolara bilo je osjetno manje nego prethodnih godina, tek 109 komada. Na svakih milijun komada originalnih novčanica domaće valute, u opticaju se otkriju dvije krivotvorine. Prošle godine broj zaplijenjenih kuna bio je gotovo 30 posto manji nego 2011., a ukupna nominalna vrijednost lažnih kuna bila je 114.480 kuna, pokazuje statistika HNB-a.
Gledano po apoenima, najpopularnija je bila novčanica od 500 kuna – 122 komada pokušalo je ući u regularni novčani tok, dok je ulazak lažnih 200 kuna spriječen 81 put. U HNB-u upozoravaju da je kod više od 87 posto otkrivenih kopija eura kvaliteta ocijenjena "dobrom ili vrlo dobrom" što znači da je prepoznavanje takvih krivotvorina otežano. Lažne kune u više od 98 posto slučajeva izrađene su u lošoj kvaliteti pa ona ne bi trebala stvarati zabune. "Uzme li se u obzir činjenica da je vještačenjem krivotvorenih novčanica utvrđeno da krivotvoritelji često imitiraju pojedina zaštitna obilježja poput zaštitne niti, vodenog znaka, holograma i optički promjenjive boje, HNB poziva građane na oprez", poručeno je iz središnje banke.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu