Na svjetskim se burzama prošloga tjedna trgovalo oprezno jer se sve veći broj dužnosnika američkog Feda zalaže za povećanje kamata do kraja godine.
Na Wall Streetu je prošloga tjedna Dow Jones oslabio 0,1 posto, na 18.552 boda, a S&P 500 za 0,01 posto, na 2.183 boda. Nasdaq indeks ojačao je, pak, 0,1 posto, na 5.238 bodova.
Prošloga je tjedna objavljen zapisnik s posljednje sjednice američke središnje banke koji je pokazao da većina njezinih čelnika želi pričekati nove gospodarske pokazatelje prije odluke o povećanju kamata.
No, u javnosti posljednjih dana istupaju uglavnom oni koji se zalažu za povećanje kamata što prije, možda već u rujnu.
Smatraju da jačanje tržišta rada i rast plaća prijete razbuđivanjem inflacije, a da je američko gospodarstvo dovoljno čvrsto da bi izdržalo povećanje cijene novca.
Tako je, među ostalima, predsjednik ogranka Feda u San Franciscu John Williams kazao kako bi imalo smisla povećati kamate idućih mjeseci jer bi moglo doći do pregrijavanja gospodarstva ako kamate predugo vrijeme ostanu preniske.
Dodao je kako bi se predugo oklijevanje s povećanjem kamata moglo pokazati preskupim za gospodarstvo.
Niske kamate već dulje vrijeme podržavaju rast tržišta dionica, pa mogućnost povećanja cijene novca do kraja godine drži ulagače na oprezu.
Pozitivno su posljednjih tjedana na tržište utjecali i nešto bolji nego što se očekivalo poslovni rezultati kompanija, no sezona objava kvartalnih izvješća je završena, pa s te strane više nema poticaja.
Od početka godine S&P 500 indeks na dobitku je 6,8 posto, pa se kreće oko najviših razina u povijesti, kao i Dow Jones te Nasdaq.
"Indeksi su ovaj tjedan završili gotovo nepromijenjeni. Ušli smo u mirno ljetno razdoblje, sezona poslovnih izvješća je završena, a ulagači su se odlučili na predah, dok se indeksi kreću oko rekordnih razina. Mislim da će idući dani biti mirni dok čekamo bolju vidljivost. U nedostatku poslovnih rezultata, mislim da će u fokusu ulagača biti Fed", kaže Terry Sandven, strateg u U.S. Bank Wealth Management.
Na europskim su burzama, pak, cijene dionica prošloga tjedna pale. Londonski FTSE indeks oslabio je 0,8 posto, na 6.858 bodova, dok je frankfurtski DAX skliznuo 1,6 posto, na 10.544 boda, a pariški CAC 2,2 posto, na 4.400 bodova.
I na Tokijskoj je burzi Nikkei indeks prošloga tjedna pao – za 2,2 posto, na 16.545 bodova. To je ponajviše posljedica jačanja jena jer zbog toga japanski izvozni proizvodi na inozemnim tržištima postaju manje konkurentni.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Visina kamata, a samim time i priljev ili odljev novca sa burze i kontrola burzovnih indeksa su važna pitanja u zemljama razvijenog kapitalizma.
Srećom, mi živimo negdje drugdje.
Kompletan vrh jedne od dvije glavnih stranaka kod nas burzu smatra opasnim mjestom na kojem se okupljaju hohštapleri i kockari koje treba najoštrije sankcionirati.
Sa druge strane, bivši ministar financija iz redova druge od dvije najjačih stranaka u jeku najjače globalne krize izjavljuje da krize nema i da je vrijednost dionica fiktivna vrijednost.
Dakle, zašto se uzbuđivati oko cijene dionica ako su one fiktivne, ako je vrijednost firmi fiktivna, ako je gospodarstvo fiktivno, ako živimo u fiktivnoj državi sa fiitivnim suverenitetom.
Jedino molim boga za još jednu fiktivnu vladu da se možemo u miru stvarno razvijati.
Niske kamate već dulje vrijeme podržavaju rast tržišta dionica, pa mogućnost povećanja cijene novca do kraja godine drži ulagače na oprezu.
Uključite se u raspravu