Oporavak dolara nakon oštrog pada prema košarici valuta

Autor: Poslovni.hr/Hina , 04. veljača 2015. u 12:05
Foto: Thinkstock

Tečaj dolara u srijedu se na međunarodnim deviznim tržištima oporavio od najvećih dnevnih gubitaka u više od godinu dana

Tečaj dolara u srijedu se na međunarodnim deviznim tržištima oporavio od najvećih dnevnih gubitaka u više od godinu dana, koje je dan ranije zabilježio prema košarici valuta, uz podršku skoka prinosa na američke državne obveznice i očekivanja dobrih gospodarskih pokazatelja iz SAD-a.

U takvom ozračju tečaj eura skliznuo je na 1,1450 dolara, no drži se i dalje osjetno iznad 1,1098 dolara, najniže razine u posljednjih 11 godina na koju se bio spustio prošloga tjedna. Podršku tečaju eura pružila je nada u postizanje dogovora grčke vlade s međunarodnim kreditorima u vezi duga, pa je u jučerašnjem trgovanju snažno oscilirao, odskočivši s 1,1312 dolara na čak 1,1534 dolara.

Dolarov indeks, koji mjeri vrijednost američke prema drugih šest značajnijih svjetskih valuta, u srijedu je ojačao za 0,25 posto, na 93,826 bodova, nakon što je u jučerašnjem trgovanju pao za 0,9 posto, zabilježivši najveći dnevni gubitak od listopada 2013. godine.

Od događaja koji su davali vjetar u leđa euru izdvajaju se poruke iz Grčke sudionicima tržišta. Novi premijer Aleksis Cipras ustraje na pokušajima da uvjeri međunarodne partnere kako Atena ne želi stvoriti podjele u Europi svojim pozivima na novi dogovor o dugu, poručivši kako je otvoren za alternativne prijedloge.

Pa ipak, mnogo je neizvjesnosti oko toga hoće li Cipras u tome uspjeti, što sugerira da bi razlog uzleta tečaja eura prije mogao govoriti o pozicioniranju a ne o fundamentima, kazali su trgovci. Čini se, međutim, da je oporavak tečaja eura temeljem takvih očekivanja počeo gubiti zamah, pa bi s obzirom na mlaki prijam grčkih prijedloga kod EU-a i optimizam povezan s tim uskoro mogao splasnuti, mišljenja su trgovci.

Valute čije je kretanje tečajeva povezano s kretanjima cijenama sirovina i dalje je bio u fokusu, poglavito nakon što su cijene nafte poskočile gotovo 19 posto u protekla četiri trgovinska dana, dok je kod bakra zabilježen najveći dnevni rast cijene od srpnja 2013. godine. Jačanje cijena nafte potpomoglo je globalni uzlet cijena rizične imovine.

"Malo je čudno vidjeti da se cijene nafte i dionice kreću u tandemu, budući da bi rast cijena nafte u normalnim okolnostima usporio rast gospodarstava. No, samo se moramo prepustiti takvim kretanjima i prihvatiti veću sklonost riziku kada cijene nafte rastu. Zasad su cijene nafte indikator sklonosti riziku", tumači Bart Wakabayashi, valutni trgovac u State Streetu u Tokiju.

Trgovci kažu da bi nedavni uzlet dolara na višegodišnje najviše razine prema jenu i euru mogao posustati budući da se javljaju određene sumnje u pogledu početka podizanja kamatnih stopa u SAD-u u ovoj godini.

"Kada je većina središnjih banaka u razvijenim i gospodarstvima u nastajanjima u ciklusu popuštanja monetarne politike, pretpostavke da će američka središnja banka Fed ove godine podići kamatne stope počinju se činiti upitnima", kazao je David Absolon, investicijski direktor u tvrtki Heartwood Investment Management.

Pozornost ulagača stoga se će biti usmjerena novom nizu pokazatelja iz SAD-a, uključujući današnjim s tržišta rada i o aktivnostima u uslužnom sektoru. U petak će pak u središtu pozornosti biti najnovije izvješće o zaposlenosti.

Komentirajte prvi

New Report

Close