‘Olakšanja ima, ali rizici ostaju i ne smijemo se opustiti’

Autor: Marina Biluš , 16. prosinac 2012. u 22:01
Ova godina pamtit će se po ponovnom lansiranju dugoročne vizije eura, kaže europski guverner Mario Draghi

Najveći rizici su moguće pogoršanje dužničke krize, pad profitabilnosti banaka i kvalitete kredita te fragmentacija tržišta.

Sagledava li se financijska stabilnost zone eura, olakšanje je gotovo opipljivo još od ljetnih mjeseci, što je vidljivo po brojnim tržišnim pokazateljima. Za poboljšanje koje se osjeća na tržištima, a uslijed kojeg je smanjena disperzija prinosa na instrumente duga, u osnovi je zaslužan program kupnje obveznica zaduženih država (OMT) kojeg je Europska središnja banka najavila u kolovozu kao sredstvo za borbu protiv neutemeljenih strahova o opstanku eura. Naglasci su ovo s prvih stranica najnovijeg Izvješća o financijskoj stabilnosti eurozone koje je u petak, posljednji put u 2012., objavila Europska središnja banka izloživši u njemu pregled ove godine uz upozorenja na najveće potencijalne prijetnje u idućoj.

Tri zamke
Ističući kako, unatoč poboljšanjima, rizici za financijsku stabilnost i dalje postoje te kako u zoni eura nema prostora za opuštanje, ECB navodi tri najveće potencijalne opasnosti. Prva je moguće pogoršanje dužničke krize, dijelom zbog rizika primjene dogovorenih mjera na nacionalnim razinama, ali i na onoj europskoj."Odgađanja ili neuspjesi u primjeni reformi mogli bi isprovocirati nove ranjivosti. Kako bi se izbjegla materijalizacija tih rizika, potrebna su čvrsta jamstva država članica o potrebnim prilagodbama", napominje ECB. Kao drugi ozbiljan rizik ističu daljnje smanjivanje profitabilnosti banaka i kvalitete kredita zbog slabog makroekonomskog okruženja. A treća prijetnja financijskoj stabilnosti je, tvrde u ECB-u, fragmentacija financijskih tržišta koja pojačava probleme u financiranju banaka u državama koje se nalaze u poteškoćama. Na kraju se napominje da su svi ovi rizici opasni sami po sebi, ali dodatnu prijetnju predstavlja njihova kombinacija.  Treba reći da se na situaciju u monetarnoj uniji i godinu koja je na izmaku dan u intervjuu objavljenom dan prije Izvješća o financijskoj stabilnosti osvrnuo i predsjednik ECB-a Mario Draghi. Čovjek koji je obećao spasiti eurozonu pod svaku cijenu, Financial Timesu je rekao kako smatra da će se ova godina pamtiti po ponovnom lansiranju dugoročne vizije eura. Trenutak koji će, kaže, najviše pamtiti je upravo njegov londonski govor 26. srpnja kada je izjavio da će "ono što ECB namjerava učiniti biti dovoljno za spas eura".

Draghi: Ozbiljna situacija
Upitan o očekivanjima u idućih 12 mjeseci guverner je rekao: "Pred nama je ozbiljna situacija, a istodobno postoje ohrabrujući signali. Spreadovi su povoljniji, kao i likvidnost, banke i korporacije se financiraju, a ponovno su krenula i obveznička izdanja. Mislim da će u idućim mjesecima naša vrlo prilagodljiva monetarna politika naći put ka gospodarstvu. A vjerujem da ćemo vidjeti i benefite fiskalne konsolidacije i strukturnih reformi koje još nisu pokazale svoje pozitivne efekte". Upitan što misli o stavu da je fiskalne konsolidacije i štednje ipak previše, Draghi je rekao da nikada ne treba zaboraviti zašto su te dvije stavke bili glavni savjeti institucije koju vodi. "Ne možete sustav graditi na dugovima i deficitu. Upravo je financijska kriza dokazala da je takva praksa neodrživa. A napretka ima. No kada bi se sada odustalo, to bi značilo da su sve žrtve građana Europe bile uzaludne." 

Komentirajte prvi

New Report

Close