Ponuda koju poljska osiguravajuća kuća PZU nudi za udjel u Croatia osiguranju bolja je za državu kao vlasnika, odnosno za proračun, a ponuda Adrisa bolja je za CO. Zaključak je to koji se nameće samim pogledom na ponude koje je u četvrtak na 119. sjednici Vlade pročitao zamjenik ministra financija Boris Lalovac.
Tako se trakavica o prodaji najvećeg domaćeg osiguravatelja koja traje već godinu dana polako privodi svome kraju. PZU nudi 900 eura za jednu dionicu Croatia osiguranja, što je 6750 kuna po komadu, a cilja na 50 posto udjela u osiguravatelju. Tako PZU za 153.799 dionica CO-a nudi ukupno 138,42 milijuna eura, odnosno 1,04 milijarde kuna. Država bi, prihvati li ovu ponudu, ostala vlasnikom 88.556 dionica CO-a, što je udio od 28,78 posto. S druge pak strane, Adris za 43 posto domaćeg osiguravatelja nudi 790 eura po dionici, što je prihod za proračun od ukupno 104,5 milijuna eura. Dakle, za 132.267 dionica Croatia osiguranja Adris državi nudi nešto manje od 787 milijuna kuna. U slučaju da država odluči prihvatiti ovu ponudu, u svom vlasništvu zadržala bi 35,85 posto udjela.
28posto
udjela u CO-u zadržala bi država prihvati li ponudu PZU-a, a 35% u slučaju Adrisa
Što Linić želi?
Promatra li se samo cijena po dionici, razlika između ponude poljskog PZU-a i rovinjskog Adrisa je 251,15 milijuna kuna u korist poljske kompanije. Dakle, ako je ministru Slavku Liniću isključivi cilj popuniti proračunsku rupu, jasno je koju ponudu će odabrati. Međutim, ako Linić želi ojačati Croatia osiguranje i ciljati na to da kompanija postane kapitalno znatno snažnija, morat će dobro razmisliti. Poljski PZU nudi dokapitalizaciju CO-a od 50 milijuna eura, dok Adris nudi dokap od 130 milijuna. Razlika od 80 milijuna eura svježeg kapitala za domaćeg osiguravatelja itekako je bitna. Kako nam kažu akteri domaćeg tržišta kapitala i analitičari, Adrisov model mogao bi biti bolji jer sa 130 milijuna eura Croatia osiguranje ima dovoljno kapitala za akvizicije i agresivnije širenje u regiji. "Teško da će se tih 130 milijuna eura potrošiti na marketing i tako slično. CO je kompanija koja nema veliki dug, tako da s takvom količinom novca mogu birati što žele napraviti", kaže nam jedan akter tržišta.
Odbacili ponudu Triglava
Daleko najveću ponudu dalo je slovensko Triglav osiguranje. Nudili su 1111 eura za jednu dionica CO-a i dokapitalizaciju od 67 do 80 milijuna eura. Time bi se u državni proračun slilo 138 milijuna eura. Pored svega toga, Triglav je ponudio i listanje svojih dionica na Zagrebačkoj burzi (riječ je o dual listingu). Ipak, ministarstvo financija odbacilo je ponudu slovenskog osiguravatelja.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu