Najave predstavnika društava za upravljanje obveznim mirovinskim fondovima da će se zbog sve nižih prinosa na obveznice morati više okrenuti rizičnijim ulaganjima poput dionica ove se godine polako ostvaruju.
Naime, podaci iz Hrvatske agencije za nadzor financijskih usluga (Hanfa) pokazuju da su ulaganja mirovinaca u dionice, a posebice u investicijske fondove, značajno ubrzala tijekom ove godine.
Trećina gospodarstva
Neto imovina obveznih mirovinskih fondova u travnju povećala se za 0,7 posto u odnosu na prethodni mjesec te je iznosila 124,6 milijardi kuna što predstavlja 33,5 posto vrijednosti domaćeg BDP-a, stoji u Hanfinoj travanjskoj statistici.
Ulaganja u mirovincima omiljenu klasu imovine – obveznice – na kraju prošlog mjeseca iznosila su 80,3 milijarde kuna što je 64,4 posto ukupne imovine.
Ipak, vrijednost obvezničkih ulaganja bila je za 0,5 posto manja nego u ožujku. Istodobno su ulaganja u dionice porasla za 2,4 posto, dosegnuvši 24,6 milijardi kuna, odnosno 19,8 posto imovine OMF-ova.
Pri tome su ulaganja u domaće dionice činila 11,1 posto, a ulaganja u strane dionice 8,7 posto imovine. Osim izravno, mirovinski fondovi dionicama mogu biti izloženi i neizravno, kupnjom udjela u investicijskim fondovima.
Ulaganja u investicijske fondove dosegla su 12,7 milijardi kuna što iznosi 10,2 posto imovine. Na mjesečnoj razini radi se o povećanju od 0,4 posto. Međutim, lavovski dio tih ulaganja odnosi se na strane investicijske fondove.
Praktičan način
Naime, vrijednost udjela u domaćim UCITS fondovima iznosi svega 863,3 milijuna kuna, a u stranima čak 11,1 milijardu kuna.
Financijaši u neslužbenom razgovoru pojašnjavaju kako su domaćim dionicama mirovinski fondovi uglavnom izravno izloženi, a ulaganje u strane fondove – prvenstveno one čijim se udjelima trguje na burzi (ETF) – praktičan je način izlaganja globalnom dioničkom tržištu.
Hanfa u svom izvješću ističe kako je od početka godine zabilježen porast ulaganja mirovinskih fondova u dionice za 11,8 posto i investicijske fondove za 28,9 posto. Porasla je i vrijednost portfelja usmjerenog u visoko likvidne oblike imovine, odnosno novac i depozite, za 32,3 posto.
Naime, ulaganja u novac i depozite iznosila su krajem travnja 5,8 milijardi kuna (4,7 posto imovine), a na mjesečnoj razini bila su 12,1 posto viša. Istovremeno je od početka 2021. smanjeno ulaganje u obveznice za 1,1 posto.
Predstavnici financijskog sektora neslužbeno komentiraju kako izloženost dionicama u visini petine ukupnog portfelja, općenito gledajući, nije osobito velika. Međutim, s obzirom na trenutno stanje na globalnim tržištima, sasvim je primjerena, dodaju analitičari.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu