Europske banke očajnički trebaju dovršetak bankovne unije kako bi mogle konkurirati najvećim svjetskim financijskim institucijama, smatra Christian Sewing, prvi čovjek vodeće njemačke banke Deutsche Bank. “Moramo ubrzati stvaranje bankovne unije i revitalizirati koncept unije tržišta kapitala u Europi”, izjavio je Sewing sudjelujući na Europskom bankovnom kongresu koji se u petak održao u Frankfurtu, prenosi CNBC.
Podsjetimo, europska bankovna unija pokrenuta je 2012. nakon neugodnih iskustava Europe s dužničkom krizom i posljedicama po bankovni, ali i financijski sustav u cjelini. Riječ je o sustavu nadzora i sanacije banaka na temelju pravila koja se primjenjuju u cijeloj Europskoj uniji. Cilj unije je bankovni sektor u eurozoni i na širem području EU-a učiniti sigurnim i pouzdanim te osigurati da se banke čiji je opstanak ugrožen saniraju bez ubrizgavanja novca poreznih obveznika te s minimalnim utjecajem na gospodarstvo.
No, projekt nije dovršen, a još treba biti finaliziran sustav osiguranja depozita u slučaju propasti banaka na razini cijele EU. “Za stvaranje banaka koje Europa treba moramo osnovati veće i ustvari jedinstveno tržište. To je neophodno za upravljanje i organskim rastom i konsolidacijom među europskim bankama, što dugoročno trebamo”, kazao je Sewing.
“Ako se konsolidiramo i digitaliziramo i ako dobijemo malu podršku Europske središnje banke u vidu normalizacije okružja kamatnih stopa, tada će europskim bankama biti olakšan rast i globalna konkurentnost”, smatra Sewing. Podsjetimo, ECB je najavio početak rasta kamatnih stopa idućeg ljeta. Trend konsolidacije među europskim bankama već je započeo, posebno u Italiji i Španjolskoj. Međutim, motiviran je financijskim problemima i potrebom izbjegavanja bankrota.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu