Njurorška burza (NYSE) objavila je stvaranje strateškog partnerstva s Tokijskom burzom, a izvršni direktori obaju burzi, John Thain i Taizo Nishimuro, na jučerašnjem su brifingu dogovorili sve detalje o povezivanju. Ovo partnerstvo spojit će najveću američku i azijsku burzu i stvoriti tako dobru transatlantsku podršku za financijske transakcije među te dvije zemlje. Obje će burze stvoriti zajedničke indekse koji bi uključivali dionice izlistane na obje burze. Sve će to biti moguće nakon što Tokijska burza krene u listanje vlastitih dionica 2009. godine.
Manje restrikcija
Tokijska je burza svoje dobre rezultate, ali i težnje k stvaranju partnerstva objavila već u rujnu prošle godine otkad je japanska monetarna politika prestala biti restriktivnom, te je svojevrsno olakšanje među investitorima u Aziji, koji s velikim zanimanjem prate zbivanja u najvažnijoj destinaciji regionalnih izvoznika. U svjetlu najnovijih podataka japanskih statističara pred inicijativom optimista ustuknuo je i strah od primjene restriktivnije monetarne politike domaće središnje banke, koji je u jednom trenutku prijetio zatvaranjem svojevrsnog začaranog kruga i bijegom investitora s tržišta kapitala. No osim podatka o rastu kapitalnih investicija od čak 16,6 posto, u drugom kvartalu, jednostavno, nije bilo mjesta pesimizmu, osobito kada se uzme u obzir činjenica da je, mjereno starom (prijašnjom) metodologijom, riječ o najvećem kvartalnom skoku od 1990. godine, kada je dramatičan asset bubble (od dionica do nekretnina) počeo poprimati obrise višegodišnje recesije. Najnovijim razvojem događaja japanski su investitori u potpunosti ignorirali dramatičan skok domaće valute na deviznom tržištu gurajući burzovne indekse na tokijskoj burzi do najviše razine od sredine svibnja.
Ulazak Newyorške burze na azijsko tržište omeo je Nasdaq u eventualnim sličnim nastojanjima. Tokio je posljednja granica za ispunjenje planova izvršnog direktora Johna Thaina koji financijskim tržištem planira dominirati trgujući sa tri najšire zastupljene valute: dolarom, eurom i jenom. Nedavno je NYSE u suradnji s investicijskom bankom Goldman Sachs & Co., fondovima rizičnog kapitala General Atlantic i SoftBank Asian Infrastructure Fund otkupio 5 posto najvećeg indijskog tržišta kapitala National Stock Exchange (NSE). Budući da je svaka od nabrojenih kompanija za sebe otkupila po pet posto, riječ je o maksimalnom vlasničkom udjelu koji prema tamošnjim zakonima mogu držati strani investitori. Vrijednost transakcije iznosila je 460 milijuna dolara. NYSE Group je nedavno dovršio 15 milijardi dolara vrijednu akviziciju pariškog Euronexta.
Euronext kao početak
Europski je regulator odobrio pripajanje, a dokument kojim se spajanje odobrava reafirmiralo je NYSE-ovu ponudu o 0,98 NYSE Euronext dionice plus 21,32 eura u gotovini za svaku dionicu Euronexta što je ekvivalent ukupno 95,07 eura po dionici. Euronext je ovim zapečatio neuspjela nastojanja Deutsche Boerse.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu