Novi val zaraze koronavirusom u Kini zauzdao prošlotjedni rast cijena nafte

Autor: Poslovni dnevnik , 25. siječanj 2021. u 22:00
Daljnje kretanje cijena nafte ovisit će koliko će se brzo svjetsko gospodarstvo oporavljati od koronakrize/REUTERS

Najveći je izvor zabrinutosti za energetski kompleks trenutno rast broja novozaraženih u Kini, ističu analitičari tržišta energentima.

Pojava novih sojeva i novo veliko širenje koronavirusa u Kini zauzdali su rast cijena nafte prošloga tjedna.

Na svjetskim su tržištima cijene nafte ostale gotovo nepromijenjene jer im podršku pružaju najave novih poticajnih gospodarskih mjera u SAD-u, dok ih, s druge strane, pritišće daljnje širenje koronavirusa u svijetu.

Cijena barela na londonskom tržištu porasla je 0,4 posto, na 55,41 dolar, dok je na američkom tržištu barel pojeftinio 0,2 posto, na 52,27 dolara.

Podrška cijenama

Početkom tjedna podršku cijenama pružale su najave novih poticaja američkom gospodarstvu, nakon što je Joe Biden prisegnuo za 46. predsjednika SAD-a.

Trgovci se nadaju da bi Bidenova vlada mogla brzo progurati kroz Kongres novi paket poticajnih gospodarskih mjera, s obzirom da sada u oba doma parlamenta demokratski zastupnici drže većinu.

Biden je nedavno predstavio paket poticajnih mjera koji doseže vrijednost od 1,9 bilijuna dolara, što uključuje 415 milijardi u cilju suzbijanja bolesti COVID-19, oko 440 milijardi pomoći malim poduzećima te bilijun dolara izravne pomoći kućanstvima.

„Veća fiskalna potpora znači veći rast i veću američku potražnju za naftom. Štoviše, tržište nafte vjerojatno će bilježiti manjak u ponudi u prvom tromjesečju, ali i u cijeloj godini“, kazao je Eugen Weinberg iz Commerzbanka.

No, u drugom dijelu tjedna cijene su nafte pale zbog daljnjeg širenja koronavirusa u svijetu, a trgovce posebice zabrinjava novi val zaraze u Kini.

Opet pod ‘ključem’

„Najveći je izvor zabrinutosti za energetski kompleks trenutno rast broja novozaraženih u Kini. To će baciti sjenu na kratkoročne izglede u vezi potrošnje u epicentru rasta svjetske potražnje za naftom“, kaže Stephen Brennock iz PVM-a.

Potražnja se u Kini oporavila krajem prošle godine, što je podržavalo cijene nafte, no sada ta podrška iz Kine slabi zbog novog vala zaraze koji je pokrenuo novi krug mjera zaključavanja.

Šangaj je prošloga četvrtka izvijestio o prvim slučajeva zaraze u dva mjeseca, a Peking poziva građane da ne putuju za nadolazećih praznika kineske Nove godine.

U mnogim europskim zemljama restriktivne su mjere, pak, produljene ili zaoštrene, pa se ne može očekivati ni rast potražnje u Europi.

„Globalna potražnja za naftom mogla bi se neznatno smanjiti u prvom tromjesečju 2021. jer su mnoge regije, uključujući mnoge europske zemlje, ponovno ograničile kretanje“, pišu analitičari Fitch Ratingsa u osvrtu na situaciju na tržištima.

„Pozitivan utjecaj programa cijepljenja na oporavak potražnje za naftom možda neće biti vidljiv još nekoliko mjeseci, dok ne bude procijepljena kritična masa (građana)“, ocijenili su u toj agenciji.

Daljnje kretanje cijena nafte ovisit će ponajviše o tome koliko će se brzo svjetsko gospodarstvo, a time i potražnja za naftom oporavljati od koronakrize.

Komentirajte prvi

New Report

Close