Novac Grcima stiže za 15 dana, dug će se smanjiti za 40 mlrd. eura

Autor: Ana Blašković , 27. studeni 2012. u 18:32
Napokon postignut dogovor o rješavanju "grčkog problema"

Grčkoj će biti sniženi troškovi već odobrenih zajmova, a odobrit će se duži rokovi otplate te desetogodišnja odgoda plaćanja kamata.

Grčka je odahnula. Barem na neko vrijeme. Nakon dva neuspjela pokušaja ministri financija eurozone i predstavnici Međunarodnoga monetarnog fonda te Europske središnje banke napokon su usuglasili stavove što će vladi u Ateni osigurati isplatu nove tranše financijske pomoći koja će državne financije spasiti od propasti. Za pregovaračkim stolom u Bruxellesu raspravljalo se više od deset sati i na kraju se ipak odlučilo da se Grcima odobri isplata ukupno 42,7 milijardi eura. Prvi dio te rate od 34,5 milijardi u Atenu trebao bi stići 13. prosinca, s tim da će se 23,8 milijardi usmjeriti na dokapitalizaciju tamošnjih banaka, dok je za krpanje državnog proračuna namijenjeno 10,6 milijardi. Preostalih 9,3 milijarde eura Grčka bi trebala dobiti tijekom prvog tromjesečja iduće godine, i to u nekoliko rata. No to nije sve. Mjerama koje su usuglašene za briselskim stolom dug te zemlje trebao bi u budućnosti biti smanjen za čak 40 milijardi eura. Riječ je o snižavanju kamata na već odobrene zajmove te dužim rokovima otplate i desetogodišnjoj odgodi plaćanja kamata. Rezanju duga trebalo bi pridonijeti i prebacivanje dijela zarada po obveznicama sa središnjih banaka u grčki budžet, prema nekim procjenama riječ je o oko sedam milijardi eura. Spominje se i poseban program otkupa duga, no detalji, prenosi Financial Times, zasad ostaju nepoznanica jer europski lideri strahuju da bi pojedinosti mogle utjecati na cijenu obveznica te zemlje što bi dovelo u pitanje uspjeh te operacije.

Nove razine i rokovi
Konsenzus je postignut i o dinamici provođenja mjera za smanjivanje državnih obveza i rokova zbog kojih su se na proteklim sastancima sporili eurogrupa i MMF. Tako je zacrtano da do 2016. godine grčki dug ne prelazi razinu od 175 posto bruto domaćeg proizvoda, četiri godine kasnije mora biti smanjen na 124 posto BDP-a, ali zato već 2022. godine njegova razina ne smije premašiti 110 posto.

Juncker: Bilo je naporno
"Postigli smo dogovor u kojem nije riječ samo o novcu, već i o svjetlijoj budućnosti i za Grčku i za cijenu zonu eura", komentirao je nakon maratonskog sastanka čelnik ministara financija eurozone Jean-Claude Juncker priznavši da su pregovori bili vrlo naporni. Zadovoljan je napokon mogao biti i prvi čovjek grčke vlade. "Sve je prošlo dobro, konačno počinju novi dani za sve Grke", izjavio je premijer Antonis Samaras.

Burze porasle
Konačno postizanje dogovora pozdravio je i guverner Europske središnje banke Mario Draghi izjavivši kako će donesene odluke sigurno umanjiti nesigurnosti. "Zasigurno će ojačati povjerenje i u Grčku i u europsku monetarnu uniju", prenosi Reuters njegove riječi. Konačni dogovor o Grčkoj odrazio se i na europska tržišta. Londonski indeks FTSE100 sat vremena prije kraja trgovanja bio je u plusu 0,3 posto, a njemački DAX 0,63 posto. 

Komentirajte prvi

New Report

Close