Niža proizvodnja nafte može gurnuti u recesiju

Autor: Poslovni dnevnik , 13. listopad 2022. u 22:00
U političkim igrama OPEC+ ne odustaje od smanjenja proizvodnje/Reuters

Više cijene nafte mogle bi postati faktor koji će presuditi globalnom gospodarstvu koje već balansira na rubu recesije

Odluka OPEC-a i zemalja saveznika o smanjenju proizvodnje nafte pritisnula je cijene što bi moglo već poljuljano svjetsko gospodarstvo gurnuti preko ruba recesije, upozorila je Međunarodna agencija za energiju (IEA).

“Uporno posustajanje gospodarstva i više cijene izazvane planom OPEC+ o smanjenju opskrbe koče svjetsku potražnju za naftom”, ističe savjetodavna agencija Organizacije za gospodarsku suradnju i razvoj (OECD) za energetiku.

Napominju da bi uz nepopustljive inflatorne pritiske i podizanje kamatnih stopa koji uzimaju danak, više cijene nafte mogle bi postati faktor koji će presuditi globalnom gospodarstvu koje već balansira na rubu recesije.

Reuters ističe da to upozorenje naglašava spor sa Saudijskom Arabijom, vodećim svjetskim izvoznikom nafte i de facto liderom OPEC-a.

Američki predsjednik Joe Biden, kojemu se približavaju izbori na polovini mandata početkom studenog, obećao je “posljedice” u odnosima sa Saudijskom Arabijom nakon odluke OPEC+, no Rijad je odbacio kritike, tvrdeći da odluka nije politički motivirana i da je cilj uravnoteženje tržišta i obuzdavanje oscilacija.

IEA napominje da će stvarni manjak u ponudi vjerojatno će biti oko milijun barela dnevno, a ne dva milijuna koliko je najavio OPEC+.

S obzirom na ograničene kapacitete koji opterećuju proizvodnju u drugim članicama, najveće redukcije u proizvodnji bit će u Saudijskoj Arabiji i Ujedinjenim Arapskim Emiratima, a ponudu nafte dodatno bi mogle smanjiti nove sankcije G7 i Europske unije Rusiji.

EU je nedavno podržao plan G7 o ograničenju cijene ruske nafte, složeni skup novih sankcija koje bi trebale smanjiti ruske prihode i time ograničiti kapacitete Moskve za financiranje invazije na Ukrajinu. 

Komentirajte prvi

New Report

Close