Neto dobit PBZ-a u prvom tromjesečju porasla 22,7 posto

Autor: Robert Knežević , 08. svibanj 2006. u 06:30

Blagi pad neto prihoda od provizija i naknada bio je rezultat prijenosa kartičnog poslovanja na PBZ Card

Sudeći prema krajem prošloga tjedna objavljenim tromjesečnim rezultatima poslovanja, Privredna banka Zagreb (PBZ) je 2006. godinu započeo uspješno. U prva je tri mjeseca tekuće godine, naime, ova banka ostvarila neto dobit u iznosu od 202,03 milijuna kuna (12,16 kuna po dionici), što je bilo za 22,71 posto više nego u prvom kvartalu prošle godine kada je neto dobit PBZ-a iznosila 164,63 milijuna kuna (9,88 kuna po dionici). Tijekom prvog ovogodišnjeg kvartala kamatni su prihodi banke povećani za 9,83 posto, na 630,68 milijuna kuna, dok su rashodi po osnovi kamata rasli nešto sporije (+8,87 posto), a ove su godine iznosili 278,13 milijuna kuna. U strukturi ostvarenih kamatnih prihoda nominalno su najviše rasli kamatni prihodi od građana, koji su u prva tri mjeseca ove godine iznosili 333,33 milijuna kuna.

Rast prihoda od kamata
U skladu sa relativno bržim rastom kamatnih prihoda od kamatnih rashoda, kvartalni su neto prihodi od kamata PBZ-a ove godine zabilježili intenzivan rast od 10,6 posto na iznos od 352,55 milijuna kuna. U isto vrijeme neto su prihodi od provizija i naknada zabilježili pad koji je iznosio 12,5 posto, na iznos od 63,09 milijuna kuna. Prema komentaru uprave, blagi pad neto prihoda od provizija i naknada bio je rezultat prijenosa kartičnog poslovanja banke na povezano društvo PBZ Card (društvo u stopostotnom vlasništvu banke). No treba spomenuti kako je navedeni pad prihoda od provizija i naknada uspješno kompenziran ostalim prihodima banke, koji su u prva tri ovogodišnja mjeseca porasli za čak 34,27 posto na razinu od 100,46 milijuna kuna. Bolji rezultat nego lani Privredna banka Zagreb je ostvario i na neto-tečajnim razlikama koje su povećane za 42,45 posto, na 24,47 milijuna kuna. Očekivano, rast je kvartalnih prihoda PBZ-a u prva tri mjeseca ove godine utjecao i na nešto veće povećanje troškova poslovanja. Tako su kvartalni, ostali i operativni troškovi poslovanja PBZ-a, u usporedbi s istim razdobljem lani, povećani za 16,3 posto, na 299,15 milijuna kuna.

Dioničari mirno spavaju
U njihovoj su strukturi troškovi osoblja zabilježili pad od 3 posto, na 106,85 milijuna kuna, dok su ostali rashodi banke povećani za 30,67 posto, na 192,3 milijuna kuna, djelomično i zbog toga što su se u njihovoj strukturi nalazili i prihodi s osnove otpisa neamortizirane vrijednosti prodane dugotrajne materijalne i nematerijalne imovine, a koji su bili veći nego prošle godine.
S obzirom na daljnje zaoštravanje domaćih monetarnih vlasti radi usporavanja rasta vanjskoga duga, nije do kraja jasno u kojoj će se mjeri takva politika odraziti na profitabilnost domaćeg bankarskog sektora te hoće li banke, kako su uostalom nedavno i same najavile, da bi izbjegle pad profita posegnuti za povećanjem kamatnih stopa. U tome smislu svaka procjena u pogledu očekivanog ovogodišnjeg rezultata banaka vrlo je nezahvalna iako sudeći po trendu s početka godine vlasnici njihovih dionica ne bi trebali imati, dapače, imaju dosta razloga za optimizam.

Brži rast kapitala i rezervi
U odnosu na kraj prethodne godine, ukupna se aktiva PBZ-a nije znatnije mijenjala (+0,4 posto) pa je na kraju ožujka ove godine dosegnula iznos od 48,06 milijardi kuna. Zahvaljujući izdašnoj kvartalnoj dobiti, kapital i rezerve banke rasli su znatno brže (+4,54 posto) dosegnuvši pritom iznos od gotovo 4,64 milijarde kuna. Otuda je povećana i vrijednost neto imovine PBZ-a po dionici banke, na iznos od 278,33 kune. Usporedi li se navedena vrijednost s tekućom tržišnom cijenom dionice, koja je prošloga četvrtka dosegnula razinu od 800 kuna, može se zaključiti da se PBZ-ovom dionicom sada trguje na P/Bv omjeru od 2,87.




Komentirajte prvi

Još vijesti

New Report

Close