Neredi u Turskoj uzrokovali su kolaps na tamošnjem tržištu kapitala. Peti dan prosvjeda na istanbulskom trgu Taksim, koji su prerasli u masovnu akciju protiv premijera Recep Tayyip Erdoğan, investitori su su mahom prodavali svoje pozicije. Metež na Taksimu je srušio vrijednost glavnog indeksa Istanbulske burze za 7,35 posto, piše Financial Times.
Neredi su se odrazili i na državne obeznice. Trošak osiguravanja petogodišnjeg turskog duga (credit default swap) skočio je 12 baznih bodova na 143 boda, što jasno ukazuje na strah ulagača. "Iako je tursko tržište kapitala pod velikim pritiskom prodavatelja, investitori nisu nužno tek sada shvatili što se događa", izjavio je za Wall Street Journal Lars Christensen, glavni analitičar Danske Banka. Kaže da politička situacija u Turskoj postaje sve više polarizirana.
Christensen
Iako je tursko tržište kapitala pod velikim pritiskom prodavatelja, investitori nisu nužno tek sada shvatili što se događa
"To će prije ili kasnije ostaviti negativne posljedice na političku stabilnost. Međutim, u slučaju Turske, tržište ne bi trebalo biti iznenađeno tim rizikom", kaže Christensen. U ponedjeljak se oglasio i premijer Erdoğan kazavši da su anti-vladini prosvjednici ekstremisti koji su povezani sa stranim državama. Istaknuo je da je i oporbena Narodna stranka odradila aktvinu ulogu u ovim prosvjedima. Premijer je apelirao na sve da se situacija što prije smiri. "Što mogu reći da se situacija smiri? Budite mirni, opustite se, sve ovo će završiti", izjavio je premijer Erdoğan netom prije odlaska u službeni posjet Maroku. Na smirivanje je pozvao i predsjednik Abdullah Gül.
Najveća korekcija
Padaju dionice, obveznice
Indeks Borse Istanbul National 100 u ponedjeljak je pao 7,4 posto, što je najveća korekcija od kolovoza 2011. godine. Prinose na turske obveznice stropoštale su se najviše od 2006. godine jer je oslabila nacionalna valuta – turska lira. Dionica turske banke Akbank TAS, koja je u djelomičnom vlasništvu Citigroupa, u ponedjeljak je pala za 9,4 posto, što je osmi dan korekcije, najduže razdoblje pesimizma od 2008.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu