Nema suficita, Srbiji manjka novca

Autor: Rato Petković / VLM , 13. ožujak 2013. u 22:01
Pravo stanje znat će se 25. ožujka/FOTOLIA

Ministar financija Mlađan Dinkić hvali se viškom u državnoj blagajni i analize nazvao neozbiljnim, a stručnjaci tvrde da je deficit 312 milijuna dolara.

Za razliku od ministra financija Mlađana Dinkića, koji je objavio kako je u siječnju ostvaren suficit u državnom proračunu, te predložio da se višak iskoristi za prijevremeno vraćanje 430 milijuna dolara inozemnog duga, Fisklani savjet (FS) smatra kako je u prva dva mjeseca zabilježen zabrinjavajući rast deficita od 312 milijuna dolara.

Stručnjaci tvrde kako će, nastave li se takva kretanja, deficit na kraju godine biti 1,78  milijardi eura, što je 700 milijuna više od planiranoga. Zbog toga će se, kažu, deficit povećati na 4,5 posto BDP, umjesto planiranih 3,6 posto.Fiskalni savjet razloge za povećanje deficita vidi u smanjenju javnih prihoda, osobito prihoda od PDV. Prema njihovoj računici, za smanjenje deficita od 1,5 do dva indeksna boda BDP-a, u odnosu na lanjsku godinu, nedostaje oko 450 milijuna eura, što bi se moglo namaknuti smanjenjem dohotka u javnom sektoru i mirovina za pet posto. Stručnjaci su osobito zabrinuti zbog najavljenih intervencija države u pojedinim javnim poduzećima, poput obnavljanja proizvodnje u smederevskoj želejzari koja bilježi manje gubitke ako ne radi, nego kada proizvodi.

Na upozorenje Fiskalnog savjeta prvi je reagirao Mlađan Dinkić nazvavši upozorenja 'neozbiljnim i nepreciznim'. Prema Dinkiću prava slika dobit će se poslije 25. ožujka. To nije prvi put da Dinkić 'ratuje' s Fiskalnim savjetom, slično se dogodilo u vrijeme predizborne kampanje kada je na njegov prijedlog iz državne blagajne izvučeno 357 milijuna eura i s tim novcem plaćeni općinski računi, čemu se Fiskalni savijet usprotivio. 

Misija MMF-a

U Beogradu 8. svibnja

Mlađan Dinkić najavio je dolazak misije MMF-a 8. svibnja. Tada će se nastaviti razgovori o 1,1 mlrd. eura zajma, koji su prekinuti u studenome jer je vlada u kreiranju proračuna za 2013. odstupila od dogovorenog. Dinkić sada tvrdi da Srbiji nije potreban kredit MMF za zaustavljanje rasta javnog duga ni za vraćanje zajmova, već za stjecanje kredibiliteta kako bi se zemlja zaduživala po nižim kamatnim stopama.

Komentirajte prvi

New Report

Close