Nasdaq i Borse Dubai se spajaju, a potom kreću u napad na OMX

Autor: Teuta Franjković , 21. rujan 2007. u 06:30

Dubajska burza preuzet će 30 posto Nasdaqova udjela u LSE, a Amerikancima ide trećina udjela u Borse Dubai

Američka elektronička burza Nasdaq i Borse Dubai odlučile su se za u potpunosti drukčiju strategiju od prijašnjih što uključuje ulazak u partnerstvo, a sve radi preuzimanja nordijskog burzovnog operatera OMX-a. Tako će se na miran način okončati višemjesečna bitka dviju burzi za OMX što će pak rezultirati stvaranjem gigantske nove burzovne sile na financijskom tržištu. Sve je započelo kada se burza, koju u svom vlasništvu drži dubajska vlada, odlučila preuzeti udio od 30 posto u Londonskoj burzi (LSE), a koji je Nasdaq prodavao kako bi prikupio sredstva za kupnju udjela u OMX.

Arapi u SAD-u
Ako Borse Dubai uspije u tom naumu, to će prvi put dovesti jednu vladu iz Ujedinjenih Arapskih Emirata u vlasništvo znatnog dijela američkog tržišta jer je Dubajska burza ponudu dala i za manji udio u Nasdaqu. S druge strane Nasdaq bi dobio 33-postotni udio u Dubajskoj burzi što toj američkoj burzi pruža izvanredne šanse za širenje na globalnoj razini koje nije mogla ostvariti iako je to željela (nekoliko puta) preko Londonske burze. Čini se da su se oba tržišta odlučila držati izrečice “ako ne možeš pobijediti neprijatelja, pridruži mu se” te na taj način iznjedrile optimalan dogovor za obje, pa i za treću stranu. Ako se postigne konkretni dogovor, on će tako uključivati i Nasdaqovu prodaju nešto manje od 30-postotnog udjela u LSE Borse Dubai, i to za cijenu od oko 14 funti po dionici. Kvaka je, ako bi Dubajska burza kupila više od 30 posto udjela, morala bi dati ponudu za čitavi LSE, i to za cijenu ne manju od 14,53 funti po kojoj su se prekjučer zatvorile dionice te burze. Borse Dubai će tako platiti oko 40 dolara po dionici kako bi preuzela nešto manje od 20 posto udjela u Nasdaqu. Nordijskog burzovnog operatera isplatila bi pak Dubajska burza u gotovini, a tada bi bio prodan Nasdaqu u zamjenu za kombinaciju dionica i gotovine. Tako bi ta američka burza konačno dobila toliko željenu kontrolu nad OMX-om čime bi bila stvorena još jedna translatlantska burza.

Međutim, još nije sigurno da će se ovo spajanje izvršiti bez većih problema jer postoji mogućnost da će Qatar Investment Authority podići cijenu za Nasdaqov udio u LSE koji je za sada procijenjen na 1,8 milijardi dolara. Borse Dubai drži pet posto udjela u OMX s opcijama povećanja i do 24 posto. Nasdaq je na kupnju OMX-a pristao još u svibnju, no Dubajska je burza ušla s višom ponudom ovog ljeta što je OMX ostavilo u razmišljanju o mogućem preuzimatelju. Ako se zaista sklopi posao između ove tri burze, bit će stvoreno tržište s rasprostranjenošću diljem tri velike regije: Amerike, Europe i Srednjeg istoka. Zapadne burze već duže vrijeme pokušavaju proširiti svoje poslovanje na Srednji istok gdje se tržišta kapitala svakim danom sve brže i brže šire, što zbog cijena nafte i naftnih derivata, što zbog promjena korporativnih politika i zakona. Prijašnji planovi Borse Dubai za kupnju OMX-a uključivali su i obvezatno dobivanje odobrenja vlade za daljnji nakup što je ta burza, ako se spoji s Nasdaqom, uspjela izbjeći. U kombiniranoj Nasdaq/OMX burzi, Dubajska burza bi trebala dobiti 16 mjesta za članove odbora, dok bi njezina glasačka moć kao dioničara bila ograničena na pet posto.




Političke konotacije
Da će posao biti sklopljen, još nije u potpunosti sigurno posebice ako se u obzir uzmu političke konotacije, odnosno distanca koju washingtonska vlada drži prema svim srednjoistočnim zemljama. Burze na području SAD-a i Europe sve se brže konsolidiraju, od malih brokeraža i članskih iskaznica dostigle su razinu javnih kompanija prisutnih na svim svjetskim kontinentima. U posljednje dvije godine borbe oko akvizcija i neprijateljske ponude okarakterizirale su sektor trgovanja vrijednosnim papirima kao mjesto s još vrlo malo preostalih željenih meta. I sama Borse Dubai rezultat je spajanja dviju dubajskih burza koje već neko vrijeme pokušavaju postati veliki igrači na svjetskom tržištu, a OMX je osobito zanimljiv zbog tehnološke platforme koju ta burza želi primijeniti na svoje trgovanje.

Udio u LSE na meti mnogih burzi

Za kupnju Nasdaqova 30-postotnog udjela u LSE ponudu je dala i singapurska kompanija Temasek Holdings. Riječ je o kompaniji koja zajedno sa sestrinskom agencijom Goverment of Singapore Investment Corp. kontrolira oko dvije tisuće milijardi dolara što je otprilike veličina francuskog gospodarstva, a planira povećanje na 12.000 milijardi dolara do 2015. godine. Među zainteresiranima su navodno i New York Stock Exchange i Chicago Mercantile Exchange, dok je Observer objavio da bi Nasdaq mogao polovicu svog udjela prodati Deutsche Börse.

Komentirajte prvi

New Report

Close