Nakon najvećeg tjednog gubitka u posljednjih 11 mjeseci, euro se stabilizirao

Autor: Poslovni.hr/Hina , 30. listopad 2017. u 08:25
Foto: DPA/PIXSELL

Cijene dionica porasle su i u energetskom sektoru, što se zahvaljuje visokim cijenama nafte.

Na većini azijskih burzi u ponedjeljak su cijene dionica porasle, ponajviše u tehnološkom sektoru nakon odličnih poslovnih rezultata američkih tehnoloških divova, dok je energetski sektor ojačao zahvaljujući visokim cijenama nafte.

Na Tokijskoj je burzi Nikkei indeks oko 7,00 sati bio u minusu 0,1 posto, dok su cijene dionica u Singapuru i Šangaju pale između 0,2 i 0,8 posto.

No, burzovni indeksi u Hong Kongu, Australiji i Južnoj Koreji porasli su između 0,2 i 0,4 posto, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, oko 7,00 sati bio u blagom plusu.

Dobro raspoloženje na azijskim burzama zahvaljuje se rastu burzovnih indeksa na Wall Streetu u petak, nakon boljih nego što se očekivalo poslovnih rezultata niza tehnoloških divova, kao što su Alphabeta, Microsofta i Amazon.com.

U međuvremenu, Apple je objavio da su narudžbe za njegov iPhone X, poseban model tog telefona kojim tvrtka obilježava 10 godina od prvog iPhonea, iznad očekivanja, što je potaknulo rast cijena dionica koje proizvode dijelove za taj mobitel.

Zahvaljujući tome, jutros je azijski tehnološki sektor ojačao za 0,5 posto, a predvodi dionica južnokorejskog Samsunga.

Cijene dionica porasle su i u energetskom sektoru, što se zahvaljuje visokim cijenama nafte.

Jutros je cijena barela na londonskom tržištu stabilna, nakon što je prošloga tjedna skočila 4,6 posto, na 60,15 dolara, a u jednom je trenutku u petak dosegnula i 60,53 dolara, najvišu razinu od srpnja 2015.

Na američkom je tržištu, pak, barel prošloga tjedna poskupio 4,7 posto, na 53,90 dolara, a jutros je ojačao još četiri centa.

Podršku cijenama već dugo vremena pružaju očekivanja da će Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) i nakon ožujka iduće godine ostati pri dogovoru o smanjenju proizvodnje za 1,8 milijuna barela dnevno kako bi se smanjila neravnoteža između velike ponude i manje potražnje.

A na valutnim se tržištima euro stabilizirao nakon što je prošloga tjedna prema dolaru oslabio 1,5 posto, što je bio njegov najveći tjedni gubitak u posljednjih 11 mjeseci.

Pritisak na euro uslijedio je prošloga četvrtka, nakon što je Europska središnja banka (ECB) odlučila produžiti svoj program kupnje dionica i na prvih devet mjeseci iduće godine.

Premda je ECB najavila smanjenje iznosa mjesečne kupnje od siječnja za pola, na 30 milijardi eura, poručila je i da će iduće godine zadržati poticajne mjere, pa čak ostavila otvoren prostor za daljnje poticaje ako bude potrebe.

Tečaj eura kreće se jutros oko 1,1615 dolara, dok je u petak na zatvaranju tržišta iznosio 1,1608 dolara.

Cijena dolara prema japanskoj valuti stabilno se, pak, kreće oko 113,60 jena, kao i u petak na zatvaranju tržišta.

Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, skliznuo je jutros 0,2 posto, na 94,77 bodova.

Komentirajte prvi

New Report

Close